Nikomu to neříkej (2006)

nikomu_to_nerikej_1

Francie, Ne le dis á personne, režie: Guillame Canet, scénář: Philippe Lefebvre, Guillame Canet podle knihy Harlana Cobena, hudba: Matthieu Chedid, střih: Hervé de Luze, hrají: François Cluzet, Marie-Josée Croze, André Dussolier, Kristin Scott Thomas, François Berleand, Jean Rochefort

 

124 minut, barevný, 35 mm, 2.35:1

 

César za nejlepší mužský herecký výkon (François Cluzet), režii, hudbu, střih

Film:

Margot (Marie-Josée Croze) byla brutálně zavražděna sériovým vrahem. Její muž Alex (François Cluzet) se z této tragické události nemůže po dlouhých 8 let absolutně vzpamatovat a uzavírá se do svých vzpomínek. Jednoho dne dostane anonymní e-mail. Po jeho otevření uvidí tvář ženy stojící uprostřed davu. Záběr je natočený v reálném čase a trvá jen několik vteřin, Alex přesto její tvář okamžitě pozná. Je to Margot…A to je teprve začátek!

nikomu_to_nerikej_2

Francouzský herec Guillaume Canet, kterého většina zná jako toho s Leonardem Di CapriemPláži Dannyho Boyla už čtrnáct let režíruje a podle mého soudu je lepší režisér (Milosrdné lži), než herec. Ve svém druhém celovečerním filmu, debutoval snímkem Mon idole z roku 2002, vychází z literární předlohy Harlana CobenaTell No One.

 

Nikomu to neříkej je typický hitchcockovský pohrobek, pokud jste frankofil, pak samozřejmě chabrolovský, ale v tomhle případě bych se raději držel Alfreda Hitchcocka. Motiv nepravého mužepodezřelého ze zločinu je totiž v tomto snímku dotažen do absolutna. Hlavní hrdina, v podstatě spokojený a zajištěný pediatr je okolnostmi vtažen do záhadného světa polopravd, který mu však neustále uniká.

nikomu_to_nerikej_3

Alex se nedokáže vymanit z idylických vzpomínek na šťastnou minulost. Možná právě v nich je ale ukryt klíč k tajemství…Jako diváci jsme odsouzeni sledovat film z Alexova pohledu, takže nemáme stejně jako on naprosto žádné vodítko k tomu, co se na plátně odehrává. A to je zatraceně dobře.

 

François Cluzet je v tomto filmu o pár let mladší než v kultovním megahitu Nedotknutelní a při sledování jeho herecké kreace si jednak nešlo nevzpomenout na Harrisona Forda v Uprchlíkovi, ale zejména na Dustina Hoffmana, od kterého Cluzet přebírá hodně hereckých manýr. Ale i u něj to funguje na výbornou.

nikomu_to_nerikej_4

Nechtějte vědět, co se z filmu vyklube, ale budete našponovaní až do samotného závěru a určitě si užijete i herecké legendy ve vedlejších rolích, zejména pak André Dussoliera a starší ročníky ocení určitě i Jeana Rocheforta v epizodní, ale veledůležité roli. Zajímavá je také proti typu obsazená Kristin Scott Thomas.

 

Nikomu to neříkej je přehlédnutý filmový klenot, který určitě stojí za objevení a RealFilm ho vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: Obávám se, že už Hollywood připravuje remake:-(

Přidat komentář

TOPlist