Ples příšer (2001)

Ples příšer (2001)

Ples příšer

USA 2001, Monster´s Ball, režie: Marc Forster, scénář: Milo Adica, Will Rokos, kamera: Roberto Schaefer, hudba: Asche a Spencer, střih: Roberto Schaefer, hrají: Billy Bob Thornton, Halle Berry, Heath Ledger, Sean ,,Puff“ Combs, Peter Boyle a další…

Oskar pro nejlepší herečku (Halle Berry), Stříbrný medvěd pro nejlepší herečku (Halle Berry)

formát: 2.35:1, barevný, 35 mm, délka: 111 minut (112 minut – director´s cut)

Film:

Cela smrti je zvláštní místo. Odsouzenec Lawrence Musgrove (Sean ,,Puff“ Combs) tam čeká již dlouhých třináct let, aby byl popraven. Pravidelně za ním dochází jeho žena (Halle Berry) se synem. Rodina Grotowski již celé generace pracuje v těchto bezútěšných místech. Hank (Billy Bob Thornton) tam šéfuje a jeho syn Sonny (Heath Ledger), tam také pracuje. V předvečer popravy dochází k tzv. plesu příšer, což ve vězeňském žargonu znamená nezřízenou pitku pro odsouzence.

Při závěrečné cestě po zelené míli to ale Sonny nezvládne a pozvrací se. Hank ho za to zmlátí. Sonny pak druhý den před jeho očima spáchá sebevraždu i před Hankovým otcem Buckem, což je asi ten nejméně citově založený a nejvíce rasistický člověk ve městě. Hank má své tradiční zvyky a večeří v jedné kavárně, kde začne pracovat i Leticia Musgrove (Halle Berry). Jednoho dne jí potká na silnici, jak svírá mrtvolu svého syna, kterého právě srazilo auto. Oba něco hledají a po pozvánce na kávu ho Leticia požádá o sex. Hank, který má tuto stránku vyřízenou u místní prostitutky začne pociťovat k Leticii cit, což se Buckovi vůbec nelíbí. A Leticia nemá ani ponětí, že právě Hank stiskl ten pomyslný knoflík na elektrickém křesle jejího manžela.

ples_priser_2

Jeden z nejlepších filmů roku 2001 natočil jako svůj třetí film režisér švýcarského původu Marc Forster. Foster, který střídá menší produkce s trháky se dnes již etabloval mezi nejzvučnější jména své generace. Forster je radikální filmař. Ples příšer natočil za 4 miliony dolarů a pečlivě si nastudoval téma. Dokonce se nechal připoutat na elektrické křeslo v cele smrti, aby si mohl s hrůzou v očích všimnout, že jsou rozdrásané od nehtů popravených. A rozhodl se, že tuto empirii během 111 minut přenese i na vás.

Ples příšer má drsný scénář, který se chvílemi pěkně zadrhává pod kůži asi jako třísky pod nehty odsouzeného a nikoho a ničeho nešetří. Morální a etické konflikty jsou ve filmu kladeny nekompromisně jeden za druhým a těžká a tísnivá atmosféra rozhodně diváky s labilnější psychikou může pořádně rozhodit. Je však dost pravděpodobné, že pokud nepřistoupíte na tón filmu může vás úplně minout. Možná i to je důvod proč ho americký magazín Premiere zařadil na seznam nejvíce přeceňovaných filmů. Podle mého dost neoprávněně. Ale bavme se raději o tom, co vás čeká pokud na hru zřetelného stupňujícího psychického vydírání přistoupíte a filmu se otevřete.

ples_priser_3

V tom případě vám bude odměnou strhující filmový zážitek. Halle Berry v postavě Leticie byla po právu vyznamenána prestižními cenami za herecký výkon, včetně Oskara a Stříbrného berlínského medvěda. Umírněný a soustředěný herecký výkon podává i Billy Bob Thornton. Jejich slavná společná sexuální scéna ve vás zůstane asi hodně dlouho, především proto, že do lascivní erotiky má zatraceně daleko. Skvělý výkon v epizodní roli podal i Heath Ledger, který asi právě tímto filmem dokázal, že je schopný náročných hereckých úkolů.

Snímek se stal vzhledem ke svým 4 milionovým nákladům kasovním trhákem a zaslouží si vaši pozornost.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist