Špekoun (2014)

spekoun_1

Belgie/Švýcarsko, Bouboule, režie: Bruno Deville, scénář: Bruno Deville, Antoine Jaccoud, Stéphane Malandrin, Léo Maillard, kamera: Jean-François Hensgens, střih: Valentin Rotelli, hrají: Swann Arlaud, Julie Ferrier, David Thielemans, François Hadji-Lazaro, Lisa Harder

84 minut, barevný

Film:
Kevinovi (David Thielemans) je dvanáct, vyrůstá s matkou a dvěma sestrami. Váží 101 kilo a nějaká deka k tomu. Jeho lékař by byl zatraceně rád, kdyby hubnul ale předepsaná akvagymnastika nezabírá. Nezabírají ani setkání s vrstevnicí Alicí (Lisa Harder), která se ze všeho nejvíc touží zabít. A ani jeho jediný přítel Moukoumbi (Dodi Mbemba) by se s ním nebavil, kdyby mu občas nepřinesl použité kalhotky své krásné sestry.

Pak se ale zničehonic objeví někdo, kdo Kevinovi imponuje. Patrick pracuje v bezpečnostní agentuře, má ostrého psa a spoustu historek o tom, jak sloužil u speciálních jednotek, které Kevin hltá, i když mu říká špekoun. Kevinovi to ale nevadí, protože mu slíbí, že z něj vychová elitního vojáka. Kevin si začíná uvědomovat sám sebe, svou samotu, hodnotu přátelství a začíná hubnout. Tak jednoduché to ale samozřejmě nebude.

spekoun_2

Belgicko-švýcarský režisér Bruno Deville absolvoval Ecole cantonale d’art de Lausanne (ECAL) krátkým filmem La Bouée, který na festivalu v Locarnu obdržel v roce 2000 speciální uznání poroty. Pracoval jako asistent režie a castingový režisér, následně natáčel oceňovaný televizní seriál C.R.O.M. Špekoun je jeho celovečerním debutem, který inspirovaly režisérovy vlastní zážitky.

A debut je to zdařilý. Samozřejmě, že se jedná o prvotinu, tak je třeba trochu nad nějakými věcmi přimhouřit oči, ale v základních věcech Deville ví přesně, co chce říct. Ohromnou kliku měl ve výběru hlavního představitele, protože Kevin v podání Davida Thielemanse je hodně zajímavá postava. Ze začátku nám ho představí jako typického tlusťocha a obecně nepříjemného smrada, který ale má velmi dobré důvody k tomu být sám a nešťastný.

spekoun_3

Špekoun je film spíš do menšího sálového kina a slušet mu to bude více na televizní obrazovce, kde si ho nakonec najde určitě víc diváků, než v kinosálech. Musím ale říct, že letos si do českých kin našlo cestu hned několik zdařilých snímků pro děti a mládež, počínaje Oukropcovým snovým dramatem Ani ve snu!, přes komediální kutilskou Gondryho road-movie Mikrob a Gasoil a Špekoun v této společnosti rozhodně nezapadává.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist