Zítra začíná MFF v Benátkách

Nejstarší festival na světě a zároveň stále jeden ze čtyř nejdůležitějších festivalů planety zahájí zítra v bohužel smutných kulisách svůj 73. ročník.

la_la_land_1

Jak zřejmě víte, v minulých dnech se díky třesoucí zemi Itálie halí do černých barev. Stovky mrtvých a mnoho raněných po nemocnicích ve Střední Itálii jsou tvrdou ranou a není na místě věnovat se opulentním radovánkám, proto je zrušený úvodní galavečer s následnou vyhlášenou recepcí.

Program však pojede ve známých kolejích. Hlavní cenu, tedy pochopitelně Zlatého lva sv. Marka, si odnese jeden z 20 filmů vybraných do oficiální soutěže. Bohužel mezi vybranými kandidáty není ani jeden domácí zástupce, dokonce ani koprodukční zástupce.

la-la-land_2

Úvodním filmem, jak jistě víte z našich stránek je snímek mladého a nesmírně talentovaného režiséra Damiena Chazella La La Land s ústřední oblíbenou hereckou dvojicí Emma Stone a Ryan Gosling. Nutno říct, že od krátkého filmu Whiplash na Sundance, Oskarové noci s celovečerním filmem Whiplasha tvrdé škole u Jasona Bluma má tento mladík nakročeno jako málokdo v jeho věku ke kariéře režisérské superhvězdy. Doufejme, že ho comicsoví střelci nezlanaří příliš brzy.

Dále bude v hlavní soutěži film On the Milky Way srbského režiséra Emira Kusturici o lásce na pozadí války a poustevnického života. Ve snímku vznikajícím za hodně vyhrocených okolností vystupuje vedle italské herečky Moniky Bellucci i samotný režisér. Film nasnímal český kameraman Martin Šec a ve štábu bylo hodně českých filmařů, ostatně Kusturica vystudoval pražskou FAMU.

Nový film Frantz o podivném setkání muže a ženy na hrobě společného přítele po první světové válce uvede francouzský režisér François Ozon (Profesionální manželka).

 

Režisér Stéphane Brizé natočil snímek Une vie (Jeden život) o ztrátě iluzí mladé ženy v manželství s násilnickým mužem z počátku 19. století. Oficiální soutěž představí i trojrozměrný snímek ve francouzsko-německé koprodukci Les beaux jours d’Aranjuez (Za pěkných časů v Aranjuezu) zaměřený na dialog muže a ženy natočený německým klasikem Wimem Wendersem, který si 3D zjevně oblíbil.

skyfall_1

Do čela festivalové poroty se posadí anglický filmař Sam Mendes, který natočil jednak poslední dvě Bondovky, ale hlavně získal Oskara za svůj debut Americká krása.

Zlatého lva za celoživotní dílo si odveze francouzská herecká legenda Jean-Paul Belmondo a vynikající polský režisér Jerzy Skolimowski.

Přidat komentář

TOPlist