Nejzajímavější role Pavla Lišky

Od roku 1999 se Pavel Liška objevil v celé řadě zajímavých filmových projektů a přestože to mnozí počátkem jeho kariéry nepředpovídali, právem patří mezi uznávané české herce.

navrat idiota

Pokud jsme zmínili rok 1999, pak možná tušíte o jakém průlomovém filmu byla řeč. V ten rok totiž vstoupil do kin Návrat idiota režiséra Saši Gedeona. Když vás propustí z ústavu a pošlou rovnou za příbuznými na maloměsto, kde se dostanete hned do milostného čtyřúhelníku musíte být génius a nebo idiot, abyste pochopili co se kolem vás vůbec děje.

 

Pravděpodobně jeden z nejlepších českých filmů devadesátých let se vyznačuje opravdu skvostným scénářem a znamenitou režií Saši Gedeona. Návrat idiota je šťastné skloubení všech filmových složek do přesvědčivého filmového díla.

 

Po Sašu Gedeonovi se stal Pavel Liška múzou režiséra Bohdana Slámy. Jejich první film Divoké včely byl tedy podle mého soudu hodně přeceněný, ale už jejich další spolupráce slavila na český film nebývalý evropský úspěch. Snímek se jmenuje Štěstí a do kin vstoupil roku 2005.

stesti

Příběh se odehrává v neutěšeném prostředí Mostecka, které je postiženo tragicky zesnulou budovatelskou atmosférou. Toník nežije podle přání tatínka, ekonomicky je nezajištěný a obývá se svou tetou polorozpadlý dům, kde se narodil jeho otec, který to tam upřímně nenávidí. Monika pracuje v hypermarketu v oddělení jogurtů a miluje svého kluka, který odjel na zkušenou do Ameriky. Dáša je nezralá matka dvou dětí trpící vážnou duševní chorobou, která zasáhne do života všech lidí kolem jako ničivé tornádo. Následek jejího zhroucení má to, že se altruističtí lidé Monika s Toníkem postarají o výchovu dvou malých kluků i za cenu, že se nemilují. Dáša se však jednou z psychiatrie vrátit musí.

 

Nebudeme si nalhávat, že je Štěstí realistický film, protože prostě není. Je však skvěle natočenou filmovou podívanou v evropském stylu v tom nejlepším slova smyslu. Filmu dominuje strhující herecký výkon Tatiany Vilhelmové. Kamera Diviše Marka vykouzlí estetický zážitek i náladu z hodně prostých obrazů a výpravy. Film vyhrál ceny za nejlepší film a herecký výkon (Anna Geislerová) na MFF v San Sebastianu. Štěstí bylo natočeno v Česko-Německé koprodukci.

Jan Svankmajer

Ještě ten samý rok Pavel Liška exceloval v poněkud neprávem přehlédnutém snímku Šílení Jana Švankmajera. Film kombinující povídky Šílený psychiatr a Zaživa pohřben kombinovaný s tvorbou markýze De Sade.

Ve filmu exceluje Jan Tříska, který svým šíleným ,,over the top“ divadelním projevem dodává filmu potřebný rozměr a i důležitou nadsázku, ale Pavel Liška je zde také skvělý. Přesto je film spíše horrorem než inzerovanou černou komedií, která obsahuje řadu alegorií a filozofických úvah. Česko film nominovalo na Oskara za nejlepší zahraniční film.

venkovsky_ucitel

Vrcholem spolupráce Liška a Sláma je film Venkovský učitel. Hlavní hrdina příběhu není schopen proměnit vztah se svou kamarádkou ze studií ve vztah muže a ženy. Zkusí navázat vztah s mužem, najde si přítele, ale zjistí, že jej není schopen milovat. Rozhodne se proto utéct od všech svých bezvýchodných vztahů. Odjíždí učit na vesnickou školu s nadějí, že v samotě a v tichu přírody znovu najde sebe sama. Tam se seznámí se svéráznou farmářkou Marií a jejím synem. Velice smutný film, který mě v době svého uvedení trochu iritoval s odstupem času považuji za dodnes nepříliš doceněný filmový zážitek.

 

Od čtvrtka můžete vidět v kinech Pavla Lišku v novém českém filmu Zloději zelených koní, na jehož trailer se můžete podívat pod článkem .

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist