Nezahrávejte si se slepci

Uruguayský režisér Fede Alvarez umí oslovit masivní diváckou obec a jeho aktuální hit Smrt ve tmě dokazuje, že i za málo peněz se dá pořídit hodně vřískající muziky, ostatně slepci jsou vděčnými atributy mrazivých filmů, jak si dokážeme v dnešním průvodci filmem.

don´t breathe

V roce 1967 šel do kin snímek Čekej do tmy, režiséra Bondovek Terence Younga. S filmem s tímto distribučním sloganem:,,Ztlumte světla, zkontrolujte řetěz na dveřích a připravte se na mrazivý thriller. Na scénu vstupují dvě postavy. Susy, která nedávno přišla o zrak a stále se učí jak s tímto handicapem žít, a psychopatický vrah Roat. Roat chce získat heroinem nacpanou panenku, o které si myslí, že ji Susy má. Jediné oč jde Susy, je přežít.“

Wait-Until-Dark
Film Čekej do tmy je rovněž divadelní hra, v jednom nastudování ji hrál Quentin Tarantino a Marisa Tomei, což by nebyla špatná volba ani do remakeu. Audrey Hepburn v hlavní roli za svou Susy získala dokonce svou pátou nominaci na Oscara a padoucha Roata si zahrál vynikající Alan Arkin, který dnes právem patří k legendárním americkým hercům.

jmenoruze3

Jeden z nejslavnějších slepců stříbrného plátna se objevil také ve vynikajícím německém filmu Jméno růže (1986) podle slavné literární předlohy Umberta Eca. O filmu a jeho natáčení si přečtěte zde.

 

V roce 2010 si nebylo radno zahrávat s Denzelem Washingtonem. V nepříliš vzdálené budoucnosti, asi třicet let po konečné válce, prochází pustinami kontinentu, který býval Amerikou, osamělý muž Eli (Denzel Washington), který se stal bojovníkem z nutnosti, a který touží po klidu a míru, ale pokud je k tomu donucen, rozdrtí své protivníky dříve, než si stačí uvědomit, jak osudné chyby se dopustili.

 

Důvodem jeho boje nejsou obavy o vlastní život, ale naděje na budoucnost. Carnegie (Gary Oldman) je samozvaný despotický vládce improvizovaného města zlodějů a zabijáků a jeho adoptivní dcera Solara (Mila Kunis) Eli fascinuje z jiného důvodu: nabízí naději na život lepší, než jaký panuje v říši jejího otce. Ani pro jednoho z nich ale nebude snadné ho přesvědčit, aby se svých plánů vzdal. Film natočili bratři Hughesové, kteří často také pobývají v Praze.

A zakončíme jak jinak, než již zmiňovaným horrorem Smrt ve tmě. Výborný nápad Feda Alvareze o hodně špatném nápadu, tedy vyloupit slepce patří k velkým hitům konce letní sezóny.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist