POD POVRCHEM: Česká animovaná klasika

Září 2011. Září 2013. Září 2016. To jsou data uvádění knih Ondřeje Slaniny o filmových klasikách. Třetí právě vycházející aktuální díl Česká animovaná klasika začne putovat ke svým prvním majitelům od příštího týdne a dnes se podíváme pod povrch.

ceska animovana klasika_obalka

O knize Česká animovaná klasika, jsme hovořili ještě před publikováním knihy Slavná česká filmová klasika a přiznám se, že ke knize o českém animovaném filmu jsem chtěl přistoupit zodpovědně. Samozřejmě jsem si byl od počátku vědom, že to bude tvrdý oříšek, jelikož tady nikdy nic podobného nikdy ani nevyšlo, proto jsem také nechtěl na knize pracovat hned po hrané české klasice.

 

Knihy o filmových klasikách píši jako historik umění, kulturní publicista a pochopitelně také jako filmař. Psaní předchozí knihy o českých hraných filmech pro mě bylo hodně náročné, dozvídal jsem se mnohdy naprosto nepublikovatelné informace a byl pro mě velký šok, když jsem získal ověřené informace o jednom vysoce postaveném estébákovi, který rozhodoval prakticky o bytí a nebytí lidí v tuzemské kulturní branži, kterého loni prezident Zeman vyznamenal státním vyznamenáním za zásluhy v kultuře.

Vynález zkázy

Jako nezávislý autor si ovšem mohu dovolit publikovat informace, které by přes většinu vydavatelských domů neprošly. Zároveň mi moje humanitní vzdělání umožňuje profesionálně pracovat s prameny a fakty a moje osobní preference jsou dány tak, že nemám tendenci nic ošizovat. Po formální stránce je tedy nová publikace Česká animovaná klasika z mého pohledu naprosto v pořádku.

 

V obsahu jsem řešil řadu výzev. Často se totiž můžete setkat s řadou odborných termínů, takže jsem hned v úvodu objasnil základní techniky výroby animovaného filmu a chtěl jsem dodržet také stať o dějinách českého animovaného filmu, ale přitom samozřejmě neopakovat stať o hraných filmech z knihy předchozí.

Jan Svankmajer

Vzhledem k tomu, že tvorba animovaného filmu probíhala v jiných organizačních strukturách, než hraný film, je nový úvod Animovaný sen ze srdce Evropy informačně nabitý průvodce, kde se rovněž dozvíte medailony nejvýznamnějších tvůrců jako Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Karel Zeman, Břetislav Pojar, Jiří Šalamoun, Jan Švankmajer, Stanislav Látal, Radek Pilař, Adolf Born nebo Zdeněk Miler. Ostatně jako klíč k uchopení celé problematiky jsem se rozhodl zaměřit na osobnosti, takže kromě těchto tvůrců rozebírám také dabingové herce, hudební skladatele, šéfa Krátkého filmu Kamila Pixu nebo fenomény festivalových filmů a zahraničních zakázek. Dojde pochopitelně i na fenomén Večerníčka.

Stvoření světa

Podstatnou část pak tvoří opět rozšířené recenze na zajímavé animované projekty, kterých jsem vybral 28 a za všechny bych rád jmenoval Vynález zkázy, Čarodějův učeň, Pojďte pane, budeme si hrát, Krysař, Malá čarodějnice, Sen noci svatojánské, Fimfárum nebo Něco z Alenky.

 

V samotném závěru je pak přehledový rejstřík filmů a osob, který určitě využijete při hledání konkrétních osob a projektů.

 

Musím říct, že příprava této publikace mi sice zabrala spousta času, ale bylo to rozhodně velice zajímavé a podařilo se mi získat spoustu informací, které dosud nikde nebyly publikovány, a to přímo od zdroje.

Výtvarníci a tvůrci animovaných filmů jsou samozřejmě trochu odlišní od filmařů hraných filmů, ale médium pro které tvoří je samozřejmě stejné. Pokud vše vyjde jak má, tak v současnosti probíhají jednání o tom, že by kniha vyšla také v Německu, kde je zájem zejména o koprodukční projekty mezi Československem, drážďanskou Defou a západoněmeckými televizemi a od příštího roku by mělo proběhnout také několik akcí doma i v Německu na filmových festivalech, z nichž určitě přineseme také nějaké postřehy sem na RealFilm.cz.

 

Milí čtenáři, máte-li o novou knihu zájem, pak si jí můžete objednat za 179 korun na známém emailu klasika@realfilm.cz a od středy 28.9. si ji budete moci zakoupit také v Praze v Muzeu Karla Zemana.

Přidat komentář

TOPlist