Sedm statečných (1960)

sedm statecnych

The Magnificent Seven, režie: John Sturges, scénář: William Roberts na motivy filmu Sedm samurajů Akira Kurosawy, kamera: Charles Lang, střih: Ferris Webster, hudba: Elmer Bernstein, hrají: Yul Brynner, Steve McQueen, Eli Wallach, Robert Vaughn, Charles Bronson, James Coburn, Horst Buchholz

 

128 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší hudba, 2013 – vybráno do Amerického ochranného fondu

Film:

Skupinka chudých mexických vesničanů čelí stále drsnějším vpádům bandolera Calvery (Eli Wallach – Wall Street: Peníze nikdy nespí) a jeho nohsledům. Jelikož se sami bránit neumí, rozhodnou se najmout si drsného chlapíka Chrise (Yul Brynner – Westworld, Král a já), aby jim s padouchy pomohl. Chris dá dohromady skupinu sympatických pistolníků, kteří za laciný peníz jdou bránit čest a spravedlnost na druhou stranu hranic. Nutno dodat, že to asi tak jediné, co kdy tihle pánové udělali správně.

 

V roce 1956 měl v art kinech v New Yorku premiéru snímek japonského režiséra Akira Kurosawy Sedm samurajů, který běžel v USA jako Sedm statečných. Film sice nevidělo mnoho diváků, ale mezi nimi nechyběl velmi ambiciózní režisér John Sturges, který tvrdil, že jde každou látku předělat na western, dokonce i My Fair Lady. Tady je třeba dodat, že westerny byly v té době největší divácké magnety do kin a největší hity v přepočtu s inflací mohly směle konkurovat dnešním Marvelovkám.

sedm_statecnych_1

Sedm statečných byla jedna z prvních vlaštovek společnosti The Mirisch Brothers, pro kterou točil Billy Wilder, Robert Wise (West Side Story, The Haunting) a právě John Sturges. Film distribuovala společnost United Artists, která se ale nikterak nepodílela na financování filmu a její jedinou podmínkou bylo, že hlavní roli ztvární Yul Brynner. Firma Mirischů byla v zábavním průmyslu už v té době pojem, přestože se nezabývala produkcí filmů, ale dodáváním popcornu a čokolády do amerických kin.

 

Natáčení filmu se od počátku komplikovalo kvůli ohromné nevraživosti mezi hereckými představiteli. Yul Brynner byl zavedenou hvězdnou hereckou stálicí a mladý Steve McQueen do toho pořádně šlapal v televizním seriálu Wanted Dead or Alive. Televizní produkce ho odmítla propůjčit filmařům na natáčení, takže McQueen způsobil dopravní nehodu ve vypůjčeném autě a odvolal veškeré televizní závazky. S režisérem se navíc kamarádil, takže v tomto filmu vycítil velkou šanci pro svůj průlom na filmová plátna.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist