Super 8 (2011)

Super 8 (2011)

Super 8

režie a scénář: J. J. Abrams, kamera: Larry Fong, hudba: Michael Giacchino, střih: Maryann Brandon, Mary Jo Markey, hrají: Joel Courtney, Kyle Chandler, Elle Fanning, Riley Griffiths, Ryan Lee, Noah Emmerich, Ron Eldard

112 min, 16 mm a 8 mm a 35 mm a RED ONE, 2.35:1, barevný

Když se skupinka teenagerů rozhodne na kameru „Super osmičku“ natočit zombie horor, ani ve snu by nikoho z nich nenapadlo, že výsledný film bude ještě děsivější, než zamýšleli. J. J. Abrams spojil před pěti lety síly s největším hollywoodským expertem na mimozemšťany Stevenem Spielbergem a společně natočili film, při jehož sledování si nutně vzpomenete na E. T. Mimozemšťana nebo na Blízká setkání třetího druhu.

Vraťme se ale k  amatérským filmařům z malého městečka v Ohiu, kteří názorně předvádějí, jak se točily amatérské filmy v sedmdesátých letech minulého století. Když zrovna na místním nádražíčku děti točily vrcholnou scénu svého filmu, před jejich očima po srážce s autem vykolejil nákladní vlak. Nebyla to jen tak obyčejná nehoda, což potvrzuje přítomnost armády na místě tragédie. A tím to nekončí. Ve městě mizí domácí zvířata i lidé, místní šerif je zoufalý, oblast obsadí armáda, jejíž velitelé evidentně něco tají a je vyhlášená okamžitá evakuace… Navzdory tomu všemu, chtějí děti pokračovat v natáčení a navíc přijít na to, co bezprostředně po nehodě uniklo ze zamčeného vagónu vykolejeného vlaku a má s tím zmatkem kolem něco společného. Tohle filmování bude extrémně náročné a nebezpečné, ale když máte v hlavní roli nejhezčí holku ve městě (Elle Fanning – Odnikud někam, Neon Demon), byla by škoda ho nedokončit. I když přitom může jít o život.

Režisér J. J. Abrams (Star Trek, seriál Lost - Ztraceni) vytvářel svá první dílka právě na formát Super 8 a dlouho v něm rostla chuť natočit film o vlastních tvůrčích začátcích. „Chybělo mi ale nosné téma, a tak jsem po delším přemýšlení vytáhl další nápad, ze kterého jsem chtěl někdy udělat film, příběh vlaku, který převáží utajovaný náklad z Oblasti 51“, vysvětluje. Vzhledem k tomu, že tato lokalita je proslulá údajným ztroskotáním mimozemského plavidla, je žánr filmu Super 8 nasnadě.

Super 8 (2011)

Stevena Spielberga k produkci nemusel nikdo přemlouvat nejen kvůli tomu, že je tenhle žánr jeho krevní skupina, ale také proto, že J. J. Abramse považuje za jednoho z nejtalentovanějších tvůrců současnosti. „On má unikátní dar stavět most mezi generacemi. Vyvolá ve vás milou vzpomínku na filmy, které jste kdysi milovali, a zkombinuje ji s moderními vyprávěcími prostředky, jež má ráda současná generace,“ chválí producent svého režiséra.

Člověk má někdy pocit, že když se tvůrci chválí navzájem, většinou je výsledkem pěkná konina, ale to naštěstí není případ filmu Super 8, který je stejně působivý i pět let po své premiéře. Z traileru jsem se původně trochu obával, že bude Abrams parafrázovat Spielbergovy vypravěčské metody a bude si vypůjčovat z jeho klasických hitů, ale naštěstí to bylo jen zbožné přání střihače upoutávek.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist