American Honey (2016)

american_honey_2

USA/VB, American Honey, režie: Andrea Arnold, scénář: Andrea Arnold, kamera: Robbie Ryan, střih: Joe Bini, hrají: Sasha Lane, Shia LaBeouf, Kiley Keough, McCaul Lombardi

 

163 minut, 1.37:1, ARRi Alexa, barevný

 

MFF v Cannes – nominace na Zlatou palmu, Cena ekumenické poroty pro Andreu Arnold, Cena poroty pro Andreu Arnold

 

Film:

Osmnáctiletá Star (Sasha Lane) žije život, který by nikdo z nás žít nechtěl, ale nedělám si uluze, že ho mnozí z vás neznají. Sama se stará o dva mladší sourozence, protože otce nemá, matka se o nic nezajímá a otčím se o ni zajímá, zkrátka až moc. Když tedy na parkovišti obchoďáku potká dodávku plnou vrstevníků, kteří ji nabídnou job, což je v Americe pro mládež dost něco nepředstavitelného, neváhá moc dlouho a naskočí.

Tím se stane součástí party mladých lidí, kteří si na živobytí vydělávají tím, že křižují Amerikou a dům od domu se snaží prodávat předplatné časopisů, o které by jinak nikdo neměl zájem. Nebo takhle, kdo kromě vaší babičky čtoucí Soukupovy časáky masírované Barrandovem opravdu čte nějaké tištěné časopisy, že?

american_honey_1

Všichni to jsou outsideři, kteří vědí, že pro ně nikdo žádný American Dream nenachystal, ale na druhou stranu to ani nečekají. Star ovšem záhy zjistí, že tahle činnost je hodně o lhaní a přetvařování a na to si nechce zvyknout. Když se navíc zamiluje do nejúspěšnějšího prodejce Jakea (Shia LaBeouf), který lže až tiskne, pro svůj úspěch udělá cokoli a s ní to myslí tak, že divák stejně jako ona moc netuší, tohle prostě nebude Easy Rider. Ale na druhou stranu není rok 1969, ale 2016.

Režisérka Andrea Arnold ví zatraceně dobře o čem točí. Naše redakční spolupracovnice Sylva, která má aktuální americkou pracovní zkušenost z Miami na film jen přikyvovala. American Honey diváky vtáhne s neuvěřitelnou lehkostí i proto, že její štáb si život podomních prodejců vyzkoušel na vlastní kůži.

ahoney_1

Během natáčení spali herci jen v těch nejlevnějších motelech a najezdili neuvěřitelných osmnáct tisíc kilometrů. Zároveň obsazovali primárně neherce, jedenáct z patnácti ústředních představitelů nemělo žádnou předchozí hereckou zkušenost, včetně objevu filmu, Sashi Lane, kterou režisérka potkala na pláži.

To všechno přidává na obrovské autenticitě tohoto záměrně jetého filmu, která shodí slečinkám růžové brýle a ukáže Ameriku bez příkras. Tohle věru není Amerika blazeované Hillary Clinton, kterou mladí nevolili a volit nikdy nebudou. Protože jak může levicová kandidátka jednou rukou mluvit o sociálním smíru, druhou přijímat prachy od nejleváčtějších amerických bank a přitom v programu neřešit hrozivou nezaměstnanost mládeže dosahující astronomických čísel.

ahoney_2

American Honey je Easy Rider našeho času, není to film o revoltě, je to film o zoufalé existenční krizi, se kterou se Amerika v současné ,,generaci ninja“ potýká a věru tam není nikdo, kdo by šel do banky si vzít hypotéku a žil ,,jak se má“. Nikdy jsem si nedělal iluze, že by byl Shia LaBeouf špatný herec, naopak, ve své generaci bratrů Hemsworthů, Chrise Pina a podobných je všechny hravě strčí do kapsy a ještě v lecčems předčí, na druhou stranu si nejde nevšimnout, že jeho herecký výkon je evidentně podpořený ještě něčím jiným a věřte mi, že sexuální scény natočené ve filmu zkrátka takto se štábem natočit nejdou a že tam všichni souloží skutečně naostro.

 

American Honey je upřímný film, má samozřejmě své mouchy, ale je jich výrazně méně, než bych u téměř tříhodinového filmu předpokládal. Navíc je natočený výhradně z ruky, slovo stativ bylo pro štáb sprosté asi jako pro Zemana ,,Pasy“. Nedělám si iluze, že by se tento film nějak masivně hrál, ale troufám si tvrdit, že má nakročeno ke kultovní proslulosti. Jako dokument současné bezradnosti je ovšem mimořádně silný.

 

PS. Představitelka Crystal – krásná Riley Keough je nejstarší vnučka Elvise Presleyho (na posledním foto vlevo).

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist