Blbec k večeři (1998)

Blbec k večeři (1998)

Francie 1998, Le Diner De Cons, režie a scénář: Francis Veber, kamera: Luciano Tivoli, hudba: Vladimir Cosma, střih: Georges Clotz, hrají: Jacques Villeret, Thierry Lhermitte, Francis Huster, Daniel Prévost, Alexandra Vandernoot, Catherine Frot

80 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Cézar za nejlepšího herce v hlavní roli (Jacques Villeret), za vedlejší roli (Daniel Prévost), scénář, nominace na Cézara – nejlepší film, režie, herečka ve vedlejší roli (Catherine Frot) a další ocenění

Film:

Francois Pignon (Jacques Villeret) je neuvěřitelný blbec. Vypadá příšerně, jeho nejlepším kamarádem je úředník z berňáku Cheval (Daniel Prévost) a má zvláštního koníčka – vyrábí si ze sirek obří modely. Náhoda mu přihraje do cesty úspěšného a bohatého nakladatele Pierra Brochanta (Thierry Lhermitte), který je arogantní a morálně zpustlé hovado.

Blbec k večeři (1998)

Brochant se s podobně naladěnými boháči schází každou středu k večeři, kde mají zvláštní vrchol programu – každý musí někde na ulici sehnat prvotřídního blbce. Zpravidla člověka, který je zapálený do nějaké naprosto nesmyslné věci a Pignon je unikát. Brochant ví, že když ho pozve k večeři zrovna on, získá si mezi přáteli trvalé uznání. Jenže kýžený den začíná hexnšúsem a už to by ho mělo varovat.

Existuje-li synonymum pro podařenou francouzskou komedii je to právě Blbec k večeři. Autorská divadelní komedie fantastického komediografa Francise Vebera (Uprchlíci, Drž hubu!) je sice v prvé řadě moralitou, ale naprosto nenásilnou a ohromně vtipnou. Veber i přes zdánlivou nefilmovost – film se odehrává převážně v interiéru Brochantova bytu; četné dialogy oživuje záběr do TGV nebo pár záběrů na auta – skvěle režíruje mimořádně vtipné komické situace spadající převážně do kategorie trapas. Jak je Vám asi jasné, film je postavený na hercích. Ale ne ledajakých! Zejména Jacques Villeret, Thierry Lhermitte a Daniel Prévost Vás odrovnají prvotřídní komikou.

Blbec k večeři (1998)

Mezi vrcholné části filmu patří příprava na návštěvu přítele Chevala a jeho prohlídku bytu, která patří mezi to nejvtipnější, co jsem na plátně kdy viděl a pak pochopitelně všechny scény, kdy plátno ovládne právě dvojice Pignon a Brochant. Film má velmi zajímavou hudbu, svižnou stopáž a končí velmi nehollywoodovsky, o to víc mě překvapilo, že americká komedie Dinner for Schmucks se Stevem Carrelem (s odporným účesem podle hrnce ála Blbý a blbější) a Paulem Ruddem je vlastně remake této komedie.

Film se stal komerčním hitem, jenom ve Francii ho vidělo 10 milionů diváků! Měl také slušný úspěch v USA a Španělsku. Realfilm snímek vřele doporučuje ve vynikajícím českém dabingu, kde excelují Viktor Preiss a Václav Postránecký. Pro pošmourné podzimní dny by měl být Blbec k večeři tou správnou volbou k ukrácení trudomyslnosti.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist