Čarodějnice (2015)

the-witch-1

The Witch, USA, režie: Robert Eggers, scénář: Robert Eggers s dialogy ze skutečných čarodějnických procesů ze Salemu a z etnografických archiválií, hudba: Mark Korven, kamera: Jarin Blaschke, střih: Louise Ford, hrají: Anya Taylor-Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie

92 minut, 1.66:1, ARRI Alexa Plus, barevný

Cena za režii na Sundance

Film:
Barokní horror The Witch se odehrává v Nové Anglii, a to ještě 30 let před nechvalně známými čarodějnickými procesy v Salemu. Je rok 1630. William a Kate vedou oddaný křesťanský život obklopeni divokou přírodou a svými pěti dětmi. Když jejich novorozeně znenadání zmizí, začne se odehrávat děsivý příběh plný úzkostí a strachu.

witch_3

Točit malé filmy je vždycky sázka do loterie, buď svým filmem zaujmete kritiku a máte z půlky vyhráno, prosadí vás prestižní festival jako Sundance, Tribeca nebo Cannes a nebo musíte nasadit veškeré možné i nemožné osobní nasazení a film dotlačit divákovi až pod nos. V případě The Witch se povedlo všechno naráz.

V Sundance dostal film The Witch cenu za režii a průměr americkou kritikou napříč státy je dost neuvěřitelných 83%. I to však na tak velkou zemi jako je USA však nemusí stačit a dílo se povedlo, když film zakoupila mladá ale progresivní distribuční společnost A24 (malé velké hity – Ex Machina, Amy, Nepřítel). Film se díky Bontonfilmu dostal na český trh s videonosiči, ale hrál se dokonce limitovaně i v kinech.

witch_2

Film je autorským počinem Roberta Eggerse, který se dosud pohyboval u filmu spíš v departmentu výpravy a u filmových výtvarníků. A jako historik umění a barokář plesám blahem! The Witch je totiž přímý přenos z baroka, takhle si ho představuji. Eggers dokonale zvládl zachytit ducha doby, má špičkově udělané reálie a i v komorním příběhu dokáže odehrát velmi zajímavý epický příběh. Film provází pověst nejděsivějšího horroru roku a kritici opravdu nešetří superlativy. A já se k nim přidávám. Přitom méně divácký film, aby člověk pohledal. Historicky přesný film, který nesází na krvavé efekty a pohrává si s temnými tóny lidské psychiky rozhodně není pro každého. Smekám před hereckými výkony, všichni herci jsou absolutně neznámí, ale hrají fantasticky.

Přiznám se však, že i otrlý sledovač horrorů jako já, jsem u filmu zažil perné chvilky, což berte buď jako doporučení nebo naprosté odrazení.

Na závěr si neodpustím malý povzdech. V české historii máme podobných příběhů spoustu a přesto se tu neustále točí slátaniny a pokusy o romantické komedie, které vychází z hollywoodských prefabrikátů. Čarodějnice je zdařilý nezávislý film a neměl by ujít Vaší pozornosti.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg<%

Přidat komentář

TOPlist