Dívka ve vlaku (2016)

girlonthetrain_1

Girl on a Train, režie: Tate Taylor, scénář: Erin Cressida Wilson podle knihy Pauly Hawkins, hudba: Danny Elfman, kamera: Charlotte Bruus Christensen, střih: Andrew Buckland, Michael McCusker, hrají: Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Haley Bennet, Justin Theroux, Luke Evans, Edgar Ramirez, Allison Janney

112 minut, 1.85:1, barevný, 35 mm

Film:
Rachel Watson (Emily Blunt – Sicario, Na hraně zítřka, Vlkodlak) je rozvedená alkoholička. Každý den předstírá, že jezdí vlakem do své práce v New Yorku (ne v Londýně, jasné?) No a každý den vlak projíždí kolem domu, kde dřív bydlela se svým manželem Tomem (Justin Theroux – Mullholand Drive), který teď v domě žije se svou novou manželkou Annou (Rebecca Ferguson s netypicky blond vlasy – Mission Impossible – Národ grázlů) a jejich dítětem. Jak se Rachel snaží nesoustředit na bolest, svou pozornost upře na ideální pár snů (minimálně podle jejího voyerského pohledu) bydlící o několik domů dál.

 

Pojmenuje si je Jason a Jess, byť se tak samozřejmě nejmenují, ale když nasáváte gin s tonicem jako minerálku jako Rachel, je vám to fuk. Inu a ve své hlavě si pro ně vytvoří vysněný život, ve kterém sympatický páreček tvoří šťastnou rodinu. Jednoho dne ovšem Rachel zažije brutální něco, což si moc nepamatuje, ostatně když jste pořád pod parou, tak si toho zkrátka moc nepamatujete.

girl_on_the_train_4

Probudí se s příšernou kocovinou, hlavou od krve, modřinami a škrábanci a nepamatuje si, co se stalo předchozí noc, ale její bývalý manžel se překvapivě tváří, že je vše oukej. Z televize se dozví, že její „Jess“, skutečným jménem Megan Hipwell (Haley,,o té ještě hodně uslyšíme“ Bennett), je prohlášena za nezvěstnou. Rachel se vloží do vyšetřování jejího případu a snaží se zjistit, co se Megan stalo, kde je a co se přesně stalo jí samotné v tu noc, co Megan zmizela.

A já říkám, že Hitchcock se vrací. Nebo znáte snad někoho jiného, kdo by stál za takovouto nádhernou béčkovou premisou? Kniha se mi četla skutečně skvěle, postavy byly výborně rozepsané a když jsem si přečetl obsazení začal jsem se už od června těšit, co se z toho nakonec vyklube. Tak tedy pro pořádek.

 

girlonthetrain_2

Filmová adaptace rozhodně nešetřila na dobrých herečkách, kterých film potřebuje požehnaně. A vzhledem k předloze, dostávají všechny dámy slušný prostor. Myslím, že jak se na Oskarech vždy hledají nominované ve všech těch přítelkyních různých pánských hrdinů, tak tohle je spíš dámská jízda. Emily Blunt pro mě rozhodně nebyla první volba a nakonec si myslím, že jí ta role sedla jako ušitá a je v ní parádní. Rebecca Ferguson se svým zasněným pohledem, který skýtá něco nebezpečného v roli té „normální“ mladé maminky s dítětem stčí jeden jediný rozhovor, abychom viděli, že to není typická rozesmátá mamina. Velkým překvapením je Haley Bennet, o které jsem dosud neslyšel a ta Megan zahrála přesně tak, jak jsem si ji představoval v knize a při sledování filmu jsem byl velmi překvapen, že jsem z ní tušil to, co má divákům odhalit až v závěru filmu. Klobouk dolů.

 

Na druhou stranu, svůj prostor dostávají i pánové a díky rafinované scenáristce a autorce předlohy to nejsou jen patetičtí ubožáci, jak bývá ve filmech s ženskými hrdinkami zvykem. Bohužel prozrazovat cokoli o jejich motivacích by bylo vůči vám velmi podpásové. Jak Luke Evans tak Justin Theroux jsou výborní. Pro ty co knihu četli jen podotýkám, že postavu psychologa Dr. Kamala Abdica hraje venezuelský sympaťák Edgar Ramirez, mimochodem skvěle a má ve filmu o trochu větší prostor, než v knize a myslím, že to celé této dějové lince hodně prospělo.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist