Do českých kin se blíží ceněné indie drama American Honey

Britská režisérka Andrea Arnold natočila festivalový hit American Honey, ve kterém s ejí podařilo vrátit do světa filmu odepsaného bouřliváka Shia La Beouf.

american_honey_1

Diváci American Honey viděli letos v Cannes, ale také na festivalu Be2Can, který je zajímavým osvěžením nabídky velkých áčkových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes. Dobrá zpráva ovšem je, že od 27. října film vstoupí i do oficiální distribuce díky Cinemartu.

Nekonvenční road movie s prvky white trash romance mezi svéráznou dívkou Star (debutující Sasha Lane) a jejím manickým mentorem Jakem (Shia LeBeouf) vypráví o skupině mladých vyděděnců prodávajících magazíny (i sebe samé) napříč Amerikou.

V podání režisérky Andrey Arnold jde zároveň o pitoreskní postmileniální sen, lyrickou subkulturní odyseu i euforický iTunes muzikál. Snoubení skutečné a romantizované Ameriky zároveň upozorňuje na odvrácenou stranu kapitalismu a problémy kontinentu s chudobou: spontaneita a hédonismus hrdinů se tu potkává s tíživými prvky reality sociální periferie.

american_honey_2

Unikátní rukopis Andrey Arnold pak ještě umocňuje nápadité dynamické snímání kameramana Robbieho Ryana zachycující těkavé figury v akademickém ořezu a především tučný soundtrack, jemuž sice stylově dominuje futuristický hip hop a trap, ale který svou eklektičností odpovídá proměnlivému rázu americké krajiny.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

O režisérce
Britská režisérka Andrea Arnold získala magisterský titul v oboru filmu a televize na Americkém filmovém institutu v Los Angeles. Dosud natočila tři krátké a čtyři celovečerní snímky, které patří k tomu nejživotnějšímu, co kdy v rámci ostrovní kinematografie vzniklo. Ve svém oscarovém kraťasu Vosa (2003), mistrovském dramatu Fish Tank (2009) i nedoceněné adaptaci Bouřlivých výšin (2011) kombinuje surovou autentičnost a emotivní lyrismus, akcentuje palčivé společenské problémy a přitom nerezignuje na intimní perspektivu, obratně kloubí empatii a drsný humor. Na vytříbené pozorovatelství a citlivost, jež se obejde bez sociální přepjatosti či nutnosti psychologizovat, sází i ve svém nejnovějším snímku American Honey, který si stejně jako její celovečerní debut Red Road (2006) a zmíněný Fish Tank odnesl z Cannes Cenu poroty.

 

Přidat komentář

TOPlist