Nesmrtelný romantik Jean Marais

Sváteční prodloužený víkend, během kterého se navíc posouvá čas, posuňme si tedy čas teď už i my a připomeňme si kariéru mimořádného francouzského herce Jeana Marais.

jean_marais

Jean Marais se narodil 11. prosince 1913 v Cherbourgu v rodině lékaře. Herectví studoval v Paříži u známého divadelního herce Charlese Dullina, ale než se mohl věnovat herectví profesionálně, uteklo ještě spoustu vody. Živil se jako retušér u fotografa nebo pracoval v továrně na rádia a vyčkával na přijetí na konzervatoř. Přitom přijímal i drobné čurdy, za deset franků hrál epizodní role a nepohrdl ani komparsem.

 

Ve dvaceti letech si ho všiml Marcel L´Herbier a najal ho jako asistenta režie. To bylo poprvé a naposledy, co byl Jean Marais za kamerou. Další dlouhé čtyři roky hrál epizodní role, než si ho všiml Jean Cocteau. Psal se rok 1937.

 

Cocteau v Maraisovi rozpoznal nejen umělecký talent, ale zejména ho přitahoval i jako muž. Není veřejným tajemstvím, že spolu prožili několik let i jako partneři. Marais byl mladý, měl postavu atleta a jako blonďák s modrýma očima jen čekal až si ho někdo doopravdy vytáhne.

 

Cocteau ho angažoval na divadle, obsadil ho do Julia Caesara, Oidipa krále a v roce 1938 mu role ve hře Strašní rodiče zajistila první angažmá v Comédie Francais. Svou první hlavní roli ztvárnil ve snímku Hořící pavilon v roce 1941 a dobová kritika o něm napsala, že Marais sice není výřečný, ale dalo se mu věřit.

 

Průlom přišel v roce 1943 s filmem Věčný návrat, kde v režii Jeana Cocteaua ztvárnil romantickou roli na motivy tristanovské legendy. Film byl kasovním trhákem a Marais se dal sex symbolem své doby.

 

Přitom ovšem nevynechal ani bojiště druhé světové války. Za svou armádní kariéru obdržel Válečný kříž.

Průvodce českými filmovými pohádkami

Do dějin kinematografie se Marais zapsal s dalším film s režisérem Jeanem Cocteau, klasickou pohádkou Kráska a zvíře. Krásná pohádka plná nových nápadů a Maraisem, který zde hraje hned tři role je dodnes celosvětovou trvalkou.

strašni_rodiče

Úspěšnou divadelní hru Strašní rodiče natočil Jean Cocteau i pro filmové plátno. Děj se odehrává pouze ve dvou skoro prázdných místnostech. Mladík Michel přizná své matce, že miluje dívku jménem Madeleine. Netuší ovšem, že tato dívka je milenku jeho otce. Když se o tom matka dozví, spáchá sebevraždu. Poté do rodiny přichází teta Leonie, která je do otce rovněž zamilovaná, aby vedla domácnost a přitom se pokusí všechny usmířit. Populární drama hrál Marais na divadle i později, kdy pak z mladíka plynule přešel na roli otce. Otce pak hrál i v televizní verzi hry z roku 1980.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist