Hýčkaný miláček kritiky Manchester by the Sea patří k oscarovým favoritům

Je dost dobře možné, že jste o filmu Manchester by the Sea dosud neslyšeli, ale nebojte, o tomto filmu budete slýchat až do února hodně často, takže je na místě nyní film představit.

manchester-by-the-sea-1

Autorem filmu je Kenneth Lonergan a pokud se vám na první pohled u jeho jména nic nevybavuje, tak jeho filmy určitě znáte, protože stojí za scénáři k filmům Gangy New Yorku a Přeber si to. V jeho kariéře jsou bílá místa, téměř neznámé filmy a dokonce i celé roky v pauzách mezi jednotlivými projekty. Před pěti lety natočil film Margaret, který téměř nikdo neviděl. V hlavní roli se objevil Matt Damon a pro Lonergana se udála ohromná věc, s Damonem se spřátelil.

 

Čas trhnul oponou. Lonergan se ocitl na roky bez práce a tak se ozval Mattu Damonovi se svým novým projektem. Matt Damon je v současnosti megahvězdou, jeho filmy Marťan a Jason Bourne vydělaly jmění a tak si scénář ze slušnosti přečetl a do filmu se okamžitě zamiloval. Na druhou stranu zjistil hodně nepříjemnou pravdu, tedy že hlavní role se nemůže ujmout, protože se na ní nehodí. Role, jež vynese svému představiteli minimálně nominaci na Oskara, a to skutečně není podle amerických kritiků nadsazené, přistála na stole Caseyho Afflecka (Interstellar, Dobrý Will Hunting). Hlavní ženskou roli ztvárnila Michelle Williams (Prokletý ostrov, Zkrocená hora, Blue Valentine), v současnosti specialistka na smutné role, vdova po Heathu Ledgerovi a před mnoha lety úspěšná náctiletá představitelka bezstarostné mládeže. Život holt píše někdy kruté scénáře.

manchester-by-the-sea-2

Manchester by the Sea je hodně silný a emotivní film, který pojednává o smrti. Strýc dospívajícího chlapce bude muset převzít úlohu vychovatele pro svého synovce a zoufalou vdovu, která se bude muset se ztrátou vypořádat.

 

Americká kritika hovoří o mistrovském díle, kritické servery hodnotí film napříč deníky a recenzemi známkou 91% a na imdb.com film sbírá hodně vysoká čísla. Inu, už se nám oskarový boj začíná rýsovat a americký tisk zdá se, že mezi párem Affleck – Williams a párem Gosling – Stone bude hodně lítý boj.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist