Příchozí (2016)

arrival_2

USA, režie: Dennis Villeneuve, scénář: Eric Heisserer podle povídky Story of Your Life Teda Chianga, kamera: Bradford Young, střih: Joe Walker, hudba: Johan Johansson, hrají: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg, Tzi Ma

116 minut, 2.35:1, barevný

Nominace na Zlatého lva v Benátkách

Film:

Na dvanácti místech po celém světě se objeví tajemné vesmírné lodě. Ta americká přistane v Montaně. Nikdo neví, proč se tu ty lodě objevily, zda na nich někdo je a pokud ano, jaké má úmysly. Armáda pověří plukovníka Webera (Forest Whitaker) k sestavení týmu vhodnému pro komunikaci. Do jeho čela je přizvána odbornice na lingvistiku Louise Banks (Amy Adams), která má bezpečnostní prověrku, protože pro Armádu před nedávnem překládala kvůli nějaké nepříliš povedené misi perštinu. Armádu samozřejmě zajímá, jaké mají mimozemšťané úmysly. Dochází k prvnímu kontaktu a…

Inteligentní film Příchozí (Arrival) Dennis Villeneuvea (Sicario, Zmizení) dokazuje, že filmy o mimozemšťanech mají letos na velkých festivalech své místo. Po Berlinale, které vypíchlo neprávem přehlédnuté Půlnoční dítě Jeffa Nicholse se dočkal i kanadský filmař Villeneuve, který se začíná řadit do režisérské extraligy. K tomu ale později.

arrival

Adaptace povídky Příběh tvého života Teda Chianga se soustředí na rozluštění komplexního jazyka mimozemšťanů, kteří dorazili na Zemi a pokoušejí se s námi komunikovat. Řekl někdo Blízká setkání třetího druhu? Jistě řekl, ale stejně tak se sluší říct také 2001: Vesmírná Odyssea, Kontakt, Interstellar a troufám si tvrdit i Ikarie XB-1.

Od úvodních záběrů jsem se najednou vrátil do dětství, kdy jsem v knihovně hltal ohmatané sci-fi Raye Bradburyho a později na střední četl ve vlaku časopis Ikarie. Najednou jako bych se propadl časem, kdy ještě do kina nebyly pravidelně pouštěny braky od Marvelu, kdy neexistovaly takové srač.. jako Deadpool a Strážci galaxie a filmy se nepřestříhávaly podle názorů puberťáků na youtube.

arrival-movie__3

Příchozí jsou sci-fi v té nejčistší podobě, jsou oproštěné od složitého vysvětlování jiných světů a soustředí se na podstatu vědecko-fantastické literatury – příběh s myšlenkou. Jsem příjemně překvapen, že Eric Heisserer napsal tak krásný scénář. Ostatně už několikrát jsme mohli vidět, že se dokáže solidně vypořádat s nápady druhých, naposledy letos v létě, kdy napsal podle námětu režiséra příjemně promyšlený horror Zhasni a zemřeš.

Příchozí poněkud svádí srovnávat s filmy Christophera Nolana, konkrétně s již zmíněným Interstellarem. Jenže to není tak úplně fér. Nolanovy filmy staví na ,,šokující“ pointě a hrách s vnímáním reality. Film Příchozí takový ale není. Je to staromilská poctivá podívaná, kde jsou zásadní časové skoky, a to jak v ději, tak ve vyprávění příběhu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist