Snowden (2016)

snowden

USA/Německo, režie: Oliver Stone, scénář: Kieran Fitzgerald, Oliver Stone podle The Snowden Files Lukea Hardinga a Time of The Octopus Anantoly Kucherena, kamera: Anthony Dod Mantle, střih: Alex Marquez, Lee Percy, hudba: Craig Armstrong, hrají: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Rhys Ifans, Melissa Leo, Zachary Quinto, Tom Wilkinson, Scott Eastwood, Timothy Olyphant a Nicolas Cage

134 minut, HDCam, barevný

Film:

Příběh bývalého rozvědčíka NSA Snowdena obletěl doslova celý svět a způsobil skandál mezinárodních rozměrů, po dokumentu se ho ujal do hraného filmu Oliver Stone. Otázka je, zda jeho příběh skutečně známe. Ačkoli zpravodajství samozřejmě sleduji, tak celý film pro mě odhalil mnoho neznámého. Nechápu tedy výtky, že tento film nic nového nepřináší, pro mě je to úplně neznámý příběh. Přiznám se, že dokument Citinzenfour jsem ale neviděl.

Snowden-1

Zmíněný dokument Citizenfour o Snowdenovi produkoval Steven Soderbergh a jeho hranou verzi převzali němečtí producenti, kteří již několik let spolupracují s Oliverem Stonem a právě ten aktuální hraný film režíroval.

snowden_2

Film Snowden vychází z dvou knih „The Snowden Files“ Luka Hardinga a „Time of the Octopus“ Anatolije Kučerena a ze zpráv britského deníku The Guardian, kde Snowden zveřejňoval tajné zpravodajské materiály. To ostatně vše ve filmu uvidíte. Právě svěřování se Guardianu tvoří dramatickou páteř celé kostry filmu.

Titulní roli Snowdena ztvárnil Joseph Gordon-Levitt (Počátek, Temný rytíř povstal, 500 dní se Summer), kterého příjemně doplňuje sympatická rebelka Shailene Woodley.

Snowden je dvacátý režijní počin Olivera Stonea a je dlužno dodat, že film poprvé natočil na digitální video, dosud se totiž držel klasického filmového materiálu. K dispozici měl necelých 50 milionů dolarů a solidní ansámbl hvězd.

D03_0506.NEF

Film se natáčel v Mnichově, Washingtonu a Hong Kongu a ačkoli kritici film sice nepohřbili, úplně ho také nepřechválili. Stone je ovšem špičkový vypravěč, takže se u Snowdena nebudete nudit. Jako obvykle se dočkáte složitě koncipovaných záběrů, velmi svižné střihové stránky a vycizelovaných hereckých výkonů. Vzhledem k tomu, že se natáčelo na digitál, oslovil Stone tradičního kameramana Larse von Triera Anthonyho Dod Mantela, který se s celým úkolem popasoval velmi solidně. Je třeba dodat, že digitál se k celému tématu velmi hodí a Stone si pohrává i se záběry z bezpečnostních kamer, laptopů a jiných záznamových zařízení. Právě to činí víceméně konverzační film, divácky snesitelný.

Snowden je thriller moderní doby a Stoneovi se podařilo udělat padoucha z nás diváků. Celý film je totiž o našem špehování, protože pro americkou vládu jsme to právě my, kdo může narušit současnou situaci. Přiznám se, že je to zvláštní pocit, dívat se na nakládání s daty, která se pak využívají k naprosto jiným účelům, než kvůli jakým se mohly sbírat.

Snowden je film znepokojující, v některých situacích se Stoneovi podaří vytvořit mrazivou atmosféru, u mě vévodí scéna soulože a otevřeného notebooku, která je cokoli, jen ne vzrušující. Není to jednoduchá podívaná, ale zároveň je to pořád hraný film v kategorii zábava, a to velmi solidní.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist