Chicago (2002)

chicago-title

USA/Německo, režie: Rob Marshall, scénář: Bill Condon podle divadelní hry Dallas Watkinson a muzikálu Boba Fosseho a Freda Ebba, kamera: Dion Beebe, střih: Martin Walsh, hudba: Danny Elfman, hrají: Renée Zellweger, Catherine Zeta – Jones, Richard Gere, Queen Latifah, John C. Reilly, Lucy Liu

 

113 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný a černobílý

 

Oskar za nejlepší film, ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Catherine Zeta Jones), výprava a dekorace, kostýmy, zvuk, střih

 

Film:

 

Roxie Hart (Renée Zellweger) sní o kariéře zpěvačky v místním klubu, kde je hvězdou krásná bruneta Velma Kelly (Catherine Zeta-Jones). Roxie se tam ukáže s prodavačem nábytku, který jí po aktu pošle ke všem čertům. Jenže Roxie s ním spala pouze kvůli slibu, že jí seznámí s vlivným mužem ze showbusinessu a tak přichází hádka a Roxie milého milence rozstřílí z revolveru. Její manžel Amos (John C. Reilly) od kterého si slibuje alibi a na kterého chce vinu shodit, ale na hru nepřistoupí a poté, co zjistí, že ho podváděla, jí klidně přenechá rukám zákona. Roxie musí do kriminálu, kde bude sedět ale i s hvězdnou Velmou, která zastřelila svou sestru s vlastním milencem. Obě čeká provaz. Jejich jedinou nadějí je neúprosný, zkorumpovaný a v ženských případech výjimečně úspěšný právník Billy Flynn (Richard Gere).

 

O natočení slavného muzikálu Chicago rozhodl až úspěch filmového zpracování Moulin Rouge Baze Luhrmanna. Celá látka si nese stigma reparátu. První uvedení muzikálu v 70. letech na Broadway sice bylo úspěšné, ale muzikál zůstal ve stínu následující premiéry Chorus Line, který byl nejen navštěvovanější diváky, ale muzikál na hlavu porazil při vyhlašování prestižních cen Tony.

Chicago _1

Autoři Chicaga dali světu již dříve fenomenální Kabaret, tedy Bob Fosse, hudební skladatel John Kander a autor libreta Fred Ebb, ale jejich snaha přivést Chicago i na filmové plátno trvala celých 10 let a kýžený výsledek se nedostavil. Jediné, co se jim podařilo použít do filmu byla skladba All That Jazz, na které postavili zbrusu nový film.

 

Bob Fosse se pokusil film znovu natočit na konci 80. let a oslovil Madonnu jako Velmu a Goldie Hawn jako Roxie, ale v roce 1987 podlehl infarktu. V polovině 90. let se pokusili projekt oživit bratři Weinsteinové a ti jej nabídli Bazi Luhrmanovi, který ale odmítl s tím, že odmítá prznit látku velkého Boba Fosseho. Stejné odpovědi se producenti dočkali od Herberta Rosse (Funny Lady), Stanleyho Donena (Zpívání v dešti) a Miloše Formana (Vlasy), který řekl, že už jeden muzikál natočil a stačilo.

chicago_3

12. června 1994 našli policisté těla zavražděné manželky O. J. Simpsona a jejího milence. Tato událost se dostala okamžitě na přední místa společenských magazínů a na Broadway se rozhodlo využít celé kauzy a uvést obnovenou premiéru Chicaga. Muzikál se stal hitem a Weinsteini věděli, že musí kout železo dokud je žhavé.

 

Weinsteini přišli s prosíkem za Samem Mendesem, který uspěl na Broadway s obnoveným Kabaretem, ale ten už byl upsaný na Americké kráse Stevenu Spielbergovi. Nicméně Mendes jim doporučil choreografa Roba Marshalla.

chicago_4

,,Tak jsem si přečetl váš scénář a je to celý špatně. Chicago je musichallový spektákl a nejlépe funguje na scéně před očima diváků, takže to uděláme pěkně jako Lars von Trier v Tanci v temnotách. Přepíšeme spojováky a využijeme všechny přednosti látky.“ Weinsteini brzy pochopili, že se Marshall nebojí ničeho a má ambici projekt natočit, co nejlépe. V ten moment mu šli z cesty a udělali dobře. Marshall během krátké doby angažoval Catherine Zetu Jones (Vedlejší účinky) a Renée Zellweger (Návrat do Cold Mountain) roli ráda přijala, protože jí Kidman vyfoukla roli v konkurzu na Moulin  Rouge. Potíž nastala se zlým hochem Flyntem. O roli mělo zájem hodně herců a ti se ostatně i dostavili na konkurz. Dostavil se i Gere (Smrtelné lži) a Marshall mu řekl:,,Tak mi něco zazpívejte a zatancujte.“ Gere se na režiséra podíval a řekl:,,Tak to ne, cucáku. Já jsem hrál na Broadway už před 20 lety, ber nebo nech bejt. Šaška ti tady dělat nebudu.“ Marshall se zaradoval, přesně tohle potřeboval!

 

Filmu dominují dokonalá taneční čísla, která jsou mimořádně energická, vizuálně atraktivní a velmi sexy. Scénář bezpečně proplouvá vodami muzikálových klišé. Přechody mezi hranými částmi a muzikálovými čísly jsou velmi zdařilé, ale absolutními vrcholy jsou divadelní vsuvky. Písně jako Celophane, Razzle Dazzle, Cell Block Tango, All That Jazz nebo We Both Reached For The Gun jsou rytmické a jejich provedení na plátně mimořádně invenční.

chicago_6

Herecké, ale především pěvecké a taneční kreace všech tří hvězd jsou jasným znamením talentu, který dostali do vínku všichni. Hlavní part s přehledem uhrává Renée Zellweger, ale prim v ústředním trojlístku hraje Catherine Zeta – Jones. Její postava byla tak úspěšná, že byla okamžitě angažována na Broadway. Richard Gere zde po delší době hereckého půstu předvádí konečně výkon hodný svého jména a příjmení Marshall, mu evidentně nosí štěstí a tučnění bankovního konta. Za zmínku stojí i vedlejší role. Jejich král John C. Reilly zde dokazuje svůj nesporný talent v roli chudinky manžela a Lucy Liu, která zde ztvárňuje bestiální vražedkyni v jedné z nejvydařenějších scén filmu. Zvláštní uznání pak patří Queen Latifah v roli dozorkyně, jejíž figura je velmi výrazná.

 

V tomto filmu se nehraje na něčí úkor, herci i tempo jsou vyrovnané, tanečníci a scéna je nápaditá a krásná. Chicago stálo 45 milionů dolarů a jeho pouť americkými kiny byla velmi pozvolná, ale o to úspěšnější. Film se sice nikdy nedostal na čelo návštěvnosti, ale celkově vynesl jen v amerických kinech 170,7 milionů dolarů a celosvětově pak 307,7 milionu dolarů.

chicago_5

Chicago bylo ten rok oskarovým outsiderem, přeci jenom mělo za soupeře Polanského Pianistu, Scorseseho Gangy New Yorku nebo Daldryho Hodiny, ale opět se projevilo geniální PR bratří Weinsteinů. Chicago suverénně zvítězilo a magazín Premiere film vyhodnotil jako jeden z nepřeceňovanějších filmů všech dob. Nutno dodat, že velmi nespravedlivě.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist