Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

deepwater_1

USA/Čína, Deepwater Horizon, režie: Peter Berg, scénář: Matthew Michael Carnahan, Mathew Sand, kamera:Enrique Chediak, hudba: Steve Jablonsky, hrají: Mark Wahlberg, Kurt Russel, Kate Hudson, Gina Rodriguez, John Malkovich, Dylan O´Bryan

107 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

Film:

Dne 20. dubna 2010 došlo v Mexickém zálivu na plovoucí vrtné plošině Deepwater Horizon k jedné z největších člověkem způsobených katastrof na světě. Při události zahynulo 11 mužů, a to co se tam odehrálo zřejmě nemá daleko k zobrazení pekla na Zemi.

deepwater_2

Nevím zda je nutné, úplně představovat děj filmu. Ono v rámci katastrofického žánru je vše dost jasně dané. Sympaťák Mike Williams (Mark Wahlberg - Na život a na smrt, Kontraband, Skrytá identita) se láskyplně potěší s manželkou (Kate Hudson) a dcerkou a pak se vydá na moře – na ropnou plošinu, kde pracuje.

 

Tam se seznámíme s figurami příběhu, ostříleným profíkem Jimmym (Kurt RusselVěc, Osm hrozných), prohnilým zástupcem společnosti Donaldem (John Malkovich – Ve stínu upíra) i mladým sparring partnerem Calebem (Dylan O´Bryan).

deepwater_3

O.K, kdo nikdy nezapnul katastrofické filmy ze 70. let asi bude překvapen, ale my všichni ostatní můžeme směle přeskočit první tři čtvrtě hodinku. Pokud jste tedy cynici, pochopitelně. Ta druhá část filmu vám ale nenechá vydechnout. Prakticky se v ní nemluví, jenom vše vybuchuje a destruuje, a to je ono. Kvůli tomu se takové filmy točí a kvůli tomu na ně publikum chodí do kina.

deepwater_4

Film měl velkorysý rozpočet 110 milionů dolarů a původně jej měl režírovat J. C. Chandor (Vše je ztraceno ,Margin Call), ten však odešel kvůli tvůrčím rozdílům a na jeho místo přišel ostřílený Peter Berg, který si k sobě opět povolal Marka Wahlberga. Produkci zřejmě provázely trochu zmatky, zejména kvůli scénáři, kvůli jehož absenci z projektu odstoupila Emma Stone, jež měla být na námluvách od producentů filmu a také se konaly určité akce od přeživších naftařů, kteří nechtěli, aby se jejich mrtvých kamarádů zmocnila nějaká tupá komerce.

 

V tomto ohledu Berga (Na život a na smrt) netřeba odsuzovat, už jednou dokázal, že pietu umí a nejinak je tomu i tentokrát. Myslím si, že nikdo nemůže být dotčen.

deepwater_5

Chápu, že Emma Stone scénář nechápala, on totiž s největší pravděpodobností ani žádný nebyl. Tedy nic o čem by se dalo mluvit. Úvodní začátek je spíchnutý z různých filmů a o zbytek se postarali choreografové akčních scén a trikaři. Nečekejte žádné dramatické oblouky, žádný vývoj postav, tady jsme v bezpečí černobílých figur a nekončící akce. A ta je nasnímána solidně a sestříhána takřka kulometně. Druhá polovina uteče jako voda.

 

Deepwater Horizon – Moře v plamenech je nakonec hodně solidní žánrový film, který zobrazuje jednu z nejstrašnějších přírodních katastrof bez zbytečných příkras, je to drsný a krutý film a přitom se pořád pohybuje v hranicích zábavné podívané. Herci přesně chápou, co se po nich žádá a odvádí to výborně, po delší době potěší na plátně Kate Hudson a samozřejmě i její otčím Kurt Russel.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

 

Přidat komentář

TOPlist