Jason Bourne (2016)

Jason Bourne a Nikki, tedy Matt Damon a Julia Stiles

Jason Bourne a Nikki, tedy Matt Damon a Julia Stiles

Jason Bourne, USA, režie: Paul Greengrass, scénář: Paul Greenrgass, Christopher Rouse podle postav z knih Roberta Ludluma, kamera: Barry Ackroyd, hudba: David Buckley, John Powell, hrají: Matt Damon, Alicia Vikander, Julia Stiles, Tommy Lee Jones, Vincent Cassell, Riz Ahmed

 

123 minut, 2.35:1, 35 mm, kamery: ARRI Alexa, BlackMagic, RED Epic Dragon, Canon EOS 500, barevný

 

Film:

 

Jason Bourne (Matt Damon) už ví, kdo je. A ví to už devět let, kdy na konci Bourneova ultimáta skočil do temných vod newyorské East River. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tvrdých úderů ho ovšem vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Sejdou se proto na rušném náměstí v Aténách, kde právě probíhají násilné demonstrace, ale jsou prozrazeni a v patách je jim zabiják (Vincent Cassell), který má na Bourna osobní pifku.

Bourne tak znovu musí bojovat o život a postavit se CIA, kterou teď reprezentuje tvrdý a nekompromisní ředitel Robert Dewey (Tommy Lee Jones) a nebezpečně chytrá analytička Heather Lee (Alicia Vikander), která hodně klame tělem. Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil.

Tommy Lee Jones

Tommy Lee Jones a Alicia Vikander

Paul Greengrass řekl:„Uznávám, že nám to docela trvalo, než jsme nalezli ten správný příběh. Nejdřív se asi musel trochu změnit svět. Najednou nám to dávalo smysl. Víme, že teď je ta pravá chvíle vrátit Jasona do kin. Nešlo to uspěchat. Jason Bourne není superhrdina v kostýmu. Je to obyčejný chlap. Proto ho máme rádi. Můžeme se do něj snáz vcítit a přemýšlet, co bychom na jeho místě udělali. Když ho vidíte, jak v obrovském presu vymýšlí a následně realizuje dokonalý plán, je to hodně vzrušující podívaná.“

Zdá se, že dobrodružství náhradního agenta v Bournově odkazu je definitivně zapomenuto, protože o něm nepadne ani zmínka a dokonce není ani v průběhu celého filmu cokoli zmíněno (další spin-off se plánuje 20018 – 2020). GreengrassDamonem tak vstupují do svých bezpečných vod, kde v letech 2004 a 2007 dokonale nastolili pravidla špionážní podívané moderního střihu, kterou od nich dokonce okopíroval i britský agent 007. A oproti poslední Bondovce Spectre, která rychle zamířila k zapomnění je Jason Bourne drtivé vítězství K.O.

Matt Damon na place Jasona Bourna

Matt Damon na place Jasona Bourna

Greengrass nezdržuje, on to ostatně nikdy neměl ve zvyku a už od začátku nás vtáhle do svižné akce. Rychle střídá lokace – Rejkjavík, Atény (ty zastoupilo Tenerife, ve filmu jsou pouze záběry 2. štábu Řecka), Řím, Washington (některé scény se však točily ve státě Vancouver), Berlín (loft se ovšem natáčel v Londýně), Londýn a Las Vegas a v každé z nich se odehrávají špičkové akční sekvence nebo vynikající herecká akce. Greengrass je zkrátka jméno a do svého filmu získal dreamteam oskarových a festivalových vysloužilců, kteří rozhodně nezůstávají nic dlužni svému kreditu. Přiznám se, že mi už docela chyběl Tommy Lee Jones (Mafiánovi, Captain America: První Avenger, Tři pohřby Melquiada Estrady, Uprchlík) jako „starej pes“, který je ale v tomto filmu výrazně zlejší, než obvykle. Jones tak skvěle doplňuje mimořádnou sérii elitních záporáků v Bournově sériiChris Cooper, Brian Cox a David Strathairn.

Svého padoucha si užívá také opět hodně brutální Vincent Cassell (Nebezpečná metoda„, „Náš den přijde„, „Černá labuť„, „Purpurové řeky„, „Zvrácený„, „Veřejný nepřítel č.1„, „Východní přísliby), který navazuje na Edgara Ramiréze nebo Clivea Owena z předchozích dílů. Jako starý mazák přiznal, že roli kvůli režisérovi, se kterým chtěl pracovat a o uvažování svého zabijáka moc nepřemýšlel jako spíš o pohybech a projevech. Jeho entrée ve filmu si nikterak nezadá s jiným legendárním čističem z Brutální Nikity.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist