Suite Française (2014)

suitefrancaise_1

Suite Français, Francie/USA/Belgie/Kanada, režie: Saul Dibb, scénář: Matt Chairman, Saul Dibb podle novely Iréne Némirovsky, hudba: rael Jones, kamera: Eduard Grau, střih: Chris Dickens, hrají: Michelle Williams, Matthias Schoenaerts, Kristin Scott Thomas, Margot Robbie, Ruth Wilson, Sam Riley, Alexandra Maria Lara, Lambert Wilson

 

107 minut, 2.35:1, ARRICAM, barevný a černobílý (archivní záběry)

 

Film:

Na začátku okupace Francie Němci za 2. světové války začne netradiční romance mezi francouzskou venkovankou Lucile Angellier (Michelle Williams – Prokletý ostrov, Zkrocená hora, Blue Valentine) a německým vojákem Bruno von Falkem (Matthias Schoenaerts (Daleko od hlučícího davu, Na dřeň, Oslněni sluncem, Býčí šíje).

 

Tenhle film jsem náhodou objevil v Londýně, kde rozhodně nezapadl, bohužel v českých kinech se nikdy nehrál v distribuci a na své objevení teprve čeká. V rubrice přehlédnutých filmů je tudíž jistě právem.

 

Výrazně psychologičtější Mandolína kapitána Corelliho zasazená na francouzský venkov má vrcholy v obsazení ústřední dvojice Michelle Williams a Mathiase Schoenartse. Mandolínu nezmiňuji náhodou, těch podobností od lásky okupované dívky k okupantovi po lásku k hudbě a celému dějovému rámci a hlavně, že milenecký pár by mezi sebou samozřejmě fungoval, kdyby nebyla válka, je skutečně dost. Nechybí ani scéna popravy, která probíhá v Mandolíně v téměř identickém čase.

Suite-Francaise-2

V čem se ovšem oba filmy liší je absolutní absence humoru v tomto filmu. Na druhou stranu oproti smířlivější Mandolíně jsou zde zcela vážně míněné scény odplaty, pomsty a bonzáctví a film docela slušně obstojí i na poli válečného dramatu.

 

Je možná dobré zmínit, že kniha je dílem Iréne Némirovsky, židovské autorky, která zahynula v Auschwitzu. Její dcera měla její deník, ale 50 let ho nechtěla otevřít. Nakonec ho otevřela a objevela manuskript, který se stal po publikování v roce 2004 bestsellerem.

 

V epizodní roli zřejmě nepoznáte na kaštan obarvenou Margot Robbie (Sázka na nejistotu, Suicide Squad, Vlk z Wall Street, Lásky čas), která je zde skutečně k nepoznání. Důležitou roli hraje také Kristin Scott Thomas (Nikomu to neříkej). Obě herečky jsou přesvědčivé a příliš nemají co hrát.

suite-francais-3

Celkově tento film díky střízlivé stopáži slušně funguje, ale nelze se zbavit pocitu, že se dalo ještě trochu zapracovat na scénáři a s takovou silnou hereckou sestavou se dalo také možná pracovat poněkud intenzivněji. Jako romance však film nabízí slušnou chemii mezi oběma herci a vrcholným dramatickým momentům nelze upřít působivost. V televizi to bude dozajista časem vyhledávaná podívaná.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Nezapomeňte, že do středy probíhá naše výhodná vánoční akce s knihami of filmových klasikách. Více si přečtěte v nedělním článku!

Přidat komentář

TOPlist