Dva ve vlně (2010)

deux
Deux de la vague, Francie, režie: Emmanuel Laurent, scénář: Antoine de Baecque, kamera: Ettienne de Grammont, Nick de Pencier, střih: Marie-France Cuénot, hrají: Isild Le Basco, účinkují: Francois Truffaut, Jean Luc Godard, Anouk Aiméé, Claude Chabrol, Henri Langlois

93 minut, DVD Levné knihy

Francouzská Nová vlna patří mezi ty úplně nejvíce hvězdné hodiny světového filmu. S odstupem času i na nás může dýchnout kouzelná atmosféra a sebejistota odvážných tvůrců pro které byl film více než život. Francouzský dokumentarista Emmanuel Laurent natočil výjimečný dokument ,,Two in the Wave – Dva na vlně“ o třicetiletém přátelství dvou titánů filmové režie a produkce Jeana-Luca Godarda a Francoise Truffauta.

V Cannes v roce 2010 sice představil Jean-Luc Godard ve svých 79 letech svůj nový film, ale jak jistě víte, Francois Truffaut zemřel již v roce 1984. Natočit dokument o Nové vlně chce buď nebetyčnou drzost a pracovat na teplém místečku ve státní televizi nebo být drzým mladým umělcem, který ještě nechápe, že měřit se s nejlepšími už nikdo po třicítce nedělá. Další možnost je ale natočit dokument po svém. A přesně to si řekl Emmanuel Laurent.

Dokument o Godardovi a Truffautovi v celosvětové kinodistribuci

Místo, aby se pokoušel vyprávět o tvůrcích s principem blue screenu a mluvících hlav, které by zpovídal o mládí aktérů, nahradil je šarmantní herečkou Isild Le Besco, která čte dobové články z novin a navštěvuje konkrétní slavná filmová místa v dnešní Paříži! Samotný Godard ve filmu prozrazuje, že jediné, co ve filmu skutečně potřebujete je holka a bouchačka. Laurent není evidentně přítel zbraní, ale prvního hesla se držel zuby nehty a film tak značně a příjemně oživil.

Třetím aktérem dokumentu je pochopitelně Jean-Pierre Léaud, tedy Truffautovo alter ego ze slavné série filmů o Antoinu Doinelovi, tedy sérii, která formovala takové tvůrce jako Quentin Tarantino, Brian De Palma, Martin Scorsese, Steven Spielberg a desítky dalších režisérů.

americka-noc2

Nečekejte však vzpomínkový retro film, ale připravte se na docela drsnou jízdu dvou filmových kritiků, kteří šli v jednu chvíli proti všemu a zatímco jeden pochopil, že film potřebuje zázemí a profesionalitu, z druhého se stal elitářský snob, který vám pro svou pravdu bez problémů zapálí auto a od toho si dá práska z ručně baleného čvaňháka. Pokud si k němu přijdete připálit, tak vás ještě praští cihlou po hlavě a začne citovat Karla Marxe.

U konce s dechem (1960)

Dramatickými vrcholy filmu jsou pochopitelně stěžejní filmové události jejich tvorby – filmový festival v Cannes v roce 1959 a premiéra legendárního filmu U konce s dechem. Laurentovi se mistrovsky podařilo na diváky přenést atmosféru, že právě tyto události rozdělily kinematografii na předtím a potom. Laurent pochopitelně dále komentuje slavnou éru Cahiers Du Cinema, objevování dvou Hollywoodských režisérů, z kterých zejména Truffaut učinil popkulturní ikony – Alfreda Hitchcocka a Howard Hawkse.

Laurent však kromě obrovského množství informací a skvěle vybraných filmových ukázek, klade důraz na osobní zaujetí filmem a vnitřní posedlost obou velikánů, které činí z tohoto dokumentu výjimečné dílo hodné pozornosti. Pro milovníky kinematografie tento dokument rozhodně není 93 minut ztráty času.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Ondra Slanina

 

Dnes na partnerském portálu RealArts.cz

Filmové premiéry od 26. 6. 2014

Přidat komentář

TOPlist