Nejmocnější producenti světa XI: Scott Rudin

Jeho filmy vydělaly přes čtyři miliardy dolarů, dělá jednu úspěšnou show na Broadwayi za druhou, je držitelem hned několika nejprestižnějších cen Grammy, Emmy, Tony a samozřejmě Oscar a provází ho pověst pěkně ostrého chlápka, kterého nemá nikdo rád.

scott_rudin

Vzpomínáte ještě na kauzu hacknutých emailů studia Sony, které se dostaly v roce 2014 na veřejnost? Na komentáře o otravné Angelině Jolie, jež má více ambicí, než talentu? O filmech o otroctví, které už mu lezou krkem, jež byly opravdovým soustem, protože jeho narážky měly silný rasistický podtón a nechyběl v nich ani prezident Obama?

Autorem těchto komentů v mailech byl Scott Rudin (ročník 1958), jeden z nejvlivějších lidí v branži, kterému když loni zavolal Denzel Washington, že chce produkovat svůj aktuální celovečerní film Fences v pátek večer, zavolal v pondělí ráno Scott Rudin zpět, že už má podepsané všechny dohody, domluvenou distribuci a všechnu cash pohromadě a kdy si představuje, že chce začít točit. Rudin tak mohl opět prokázat, že není žádným rasistou, ale tohle ,,módní“ téma sem teď nepleťme a podívejme se spíš, proč je považován za jednoho z největších mogulů v zábavním průmyslu. Mimochodem Fences má fantastické kritiky a hlavně je to prý opravdu dobrý film.

Rudinova přehlídka úspěchů jen za posledních pár let je skutečně úctyhodná – Social Network, Tahle země není pro starý, Až na krev, Nějak se to komplikuje, Moneyball, Kapitán Phillips, Až vyjde měsíc.

V jednadvaceti se Rudin přestěhoval z Long Islandu, kde ho dosud vychovávali středostavovští rodiče do Hollywoodu a v 28 se stal šéfem výroby studia Fox. Jako osoba fascinoval herce Kevina Spaceyho, a to dokonce tak, že podle něj hrál brutálního exekutivce ve filmu Swimming with the Sharks. V té době Rudin parkoval auta na místech pro invalidy, buzeroval každého koho potkal, v kanceláři pojídal aromatické sýry, ve kterých si doslova libuje a v roce 1996 získal od bulvárního časopisu Spy přezdívku ,,Největší k – retén v Hollywoodu“, kterou mu minimálně bulvár od té doby neodpáral a minimálně od roku 2014 se k tomu přidala i serióznější periodika.

Rudin dnes tvrdí, že se hodně uklidnil, dokonce napsal omluvný dopis prezidentovi Obamovi a přehodnotil i svá předchozí extempore, ale na druhou stranu tuto životní roli spojil s přáním stát se hollywoodským mogulem klasického typu. A tento sen si splnil skutečně dokonale.

Každopádně v době kdy šéfoval u Foxů se seznámil s bratry Coenovými, kteří tam tehdy natáčeli snímek Zmatky v Arizoně s Nicolasem Cagem. Rudin se s Coeny spřátelil i ve skutečnosti a byli to právě oni, se kterými se dohodl na realizaci jejich společného majstrštyku Tahle země není pro starý, který vynesl Rudinovy Oskara za nejlepší film. Společně pak ještě pracovali na filmech Opravdová kuráž a Uvnitř Llewyna Davise.

U Foxů však dlouho nevydržel a pak přešel do Paramountu, kde vydržel patnáct let a do výroby prosadil třeba Addamsovu rodinu. V té době se také začal kamarádit s jiným mogulem – Harvey Weinsteinem. Ve stejné době ovšem rozjel na Broadwai i svou sekundární kariéru – divadelního producenta. Byl to právě Rudin, kdo na nejprestižnější divadelní ulici světa přivedl Ralpha Fiennese a uvedl tam hitové show Larryho Davida, úspěšného autora komediální show Seinfeld a mnoho dalších kusů.

Rudin šel také do rizika u filmu Truman Show, a to v době kdy vážný film Petera Weira s Jimem Carreym v objektivně charakterní roli vyvolával u většiny diváků i kritiků husinu. A voilá! Byl to kasaštyk a dnes už právem respektovaná klasika.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist