Nová hvězda horroru Mike Flanagan

V roce 2016 kina promítala tři horrory Mikea Flanagana, které natočil po svém debutu Oculus a vzhledem k tomu, že ani jeden z nich není špatný, máme tu co do činění s novým žánrovým specialistou – Mikem Flanaganem.

Mike-Flanagan-Oculus

Mike Flanagan (ročník 1978) se etabloval jako vypravěč nadpřirozených příběhů, v centru vyprávění je vždy rodina, popřípadě rodinná tragédie a tajemství. V jeho filmech jsou četné společné znaky, což je vždy zdravý důkaz režisérských ambicí. Flanagan je dosud autorem čtyř horrorů, které známe i z české distribuce. Flanagan nesází na laciné lekačky, pro něj je klíčový vždy příběh a velmi chytrá práce s nadpřirozenem, okultismem a ikonografií

oculus

Mike Flanagan debutoval horrorem Oculus (2013) za 5 milionů dolarů, který vydělal jen v kinech desetinásobek, což ho okamžitě umístilo na mapu režisérů, jež dostanou další šanci. Děj popisuje dávnou rodinnou tragédii, díky které se mladá žena (Karen Gillan) snaží očistit svého bratra, který byl usvědčen z vraždy, tím, že prokáže, že byl trestný čin spáchán nadpřirozeným jevem. Hodně depresivní horror s promakaným scénářem, na kterém je vidět, že autoři opravdu zabředli do okultismu a různých popisů čarodějnických rituálů. V tom vidím jednoznačné plus. Mike Flanagan jako režisér zde sice stále ještě hledá cesty, jak vyprávět příběh, ale na druhou stranu se mu velmi dobře daří pracovat s atmosférou i herci. Mimochodem film si rovněž stříhal. Dobrý debut.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

before_i_wake

Zlo nikdy nespí – v originále Before I Wake (2016) je sice prezentován jako horror, ale Flanagan se proti tomu několikrát ostře ohradil. Film je o dvou rodičích (Kate Bosworth  Homefront, Oko bere a Thomas Jane) decimovaných ztrátou milovaného syna, který se jim utopil ve vaně ve vlastním domě, že se rozhodnou adoptovat na první pohled milého chlapce Codyho (Jacob Tremblay), chlapečka s velkou láskou ve sbírání motýlů, který už první noc ukáže své nadpřirozené schopnosti. Když Cody usne, začnou se jeho novým rodičům zjevovat jednak motýli a druhak jejich zesnulý syn. Motýli jsou symbolem smrti a přesně o tom je i tento film. Film má řadu horrorových okamžiků, ale vyzněním to horror v pravdě není. Každopádně za zhlédnutí určitě stojí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

ouija_2

Ouija: Kořeny zla (2016) je horror z produkce Michaela Baye, jehož firma Platinum Dunes uzavřela kontrakt s hračkářskou velmocí Hasbro na výrobu filmů s tématem jejich hračky – okultní tabulky Ouija. Filmy vznikají u Jasona Bluma, který Flanagana již nějaký ten pátek zná a po děsném prvním díle mu sérii předal. Flanagan děj druhého dílu zasadil před události jedničky do roku 1964 a přišel s novým příběhem a novými herci. Kořeny zla jsou o svobodné matce dvou holčiček, která se snaží ulevit sousedům tím, že předstírá, že komunikuje se zemřelými. Sama však jen s láskou vzpomíná na svého zesnulého manžela. Jednoho dne si koupí kvůli práci tabulku Ouija, přes kterou začne promlouvat její zesnulý manžel. A tabulka funguje i na sousedy. Samozřejmě, že to bude mít háček a pořádný. Kořeny zla jsou příjemně promakaným horrorem s výborným retro vizuálem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Hush

Posledním dosud natočeným horrorem Mikea Flanagana je velmi originální horror Hush, který napsal společně se svou krásnou manželkou Kate Siegel, která ve filmu hraje hlavní roli. Ta hraje hluchoněmou spisovatelku, které do domu vleze neznámý útočník. Mimochodem nápad k nim přišel během jejich společné večeře v restauraci v roce 2014 a loni se vzali, oops.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

V současnosti dokončuje film Geraldova hra podle Stephena Kinga, což opět není úplně čistokrevný horror, ale v jeho rukách by to mohla být zajímavá podívaná. V hlavních rolích je opět manželka Kate Siegel, Carla Gugino nebo Bruce Greenwood.

Přidat komentář

TOPlist