Pasažéři (2016)

pasazeri_1

USA, Passengers, režie: Morten Tyldum, scénář: Jon Spaihts, hudba: Thomas Newman, titulní píseň Imagine Dragons, kamera: Rodrigo Prieto, střih: Marryan Brandon, hrají: Chris Pratt, Jennifer Lawrence, Michael Sheen, Laurence Fishburne, Andy Garcia

 

116 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

 

Film:

 

Více než 5000 lidí jsou pasažéři kosmické lodi směřující na jinou planetu, kde by měli začít nový život. Všichni si pěkně hibernují a čekají 120 let. Jenže…Hibernační kóje se za záhadných okolností otevře a Jim (Chris Pratt) se probudí o 90 let dříve, než loď dosáhne svého cíle. A víc vám prostě neřeknu a basta…

 

O filmu Pasažéři (Passengers) se hovoří od roku 2007, ale jak už to bývá, dobrý nápad váznul na penězích. Situace se zásadně změnila, když o projekt projevila zájem Jennifer Lawrence, která však celý film málem pohřbila v momentě, kdy si její management řekl o 30 milionů dolarů.

pasazeri_2

Vzhledem k tomu, že ve filmu účinkují v podstatě jen dva herci a odehrává se ve vesmíru, uteklo v řece času spoustu vody. Jennifer Lawrence se nakonec spokojila s 20 miliony a 30% ze zisku a Chris Pratt dostal 12 milionů. Mimochodem původně měla film ztvárnit dvojice Keanu Reeves a Rachel McAdams.

 

Jenže. Pasažéři se zalíbili Mortenu Tyldumovi, který po filmu Kód Enigma získal pověst tvůrce, který promění bláto ve zlato, ostatně právě tento film stál 5 milionů a vydělal téměř čtvrt miliardy. Byl pozvaný za šéfem společnosti Columbia, aby se vyjádřil k jednomu velkému projektu, zda na něm chce dělat a po hodině a půl mu téměř na odchodu podal šéf scénář k Pasažérům a řekl mu, že se mu to dost líbí. Tyldum po přečtení po Pasažérech rád skočil, Jennifer Lawrence ráda podepsala kontrakt a týden před natáčením se projektu upsala náhle nová megastar Chris Pratt (Jurský svět).

pasazeri_3

Tvůrce filmové výpravy Guy Hendrix Dyas (Počátek) se ve filmu vyřádil na reminiscencích na filmy Stanleyho Kubricka, takže pokud budete mít pocit, že barman připomíná barmana v Osvícení a některé části lodi 2001: Vesmírná Odyssea, nemýlíte se. Dyas to udělal, aby divákům umožnil cítit se familiérně s dějem na věcech, které už důvěrně znají. O těch hibernačních kapslích z Vetřelců nemluví, ale to zase každý pozná. Morten Tyldum je milovník art deca, což Dyas do filmu dostal a prozradil, že je romantická duše, což z jeho předchozích filmů vlastně vůbec nevyplývá, ale na tomto je to hodně poznat.

pasazeri_5

Kameramanem filmu byl zkušený profík Rodrigo Prieto (Koupili jsme Zoo, Zkrocená hora, Frida, Argo, Wall Street: Peníze nikdy nespí, Rozervaná objetí), který si letos společně se Scorseseho historickým snímkem Silence dal opravdu náročný rok. A zároveň je dobré dodat, že tento mexický machr si dosud žádný sci-fi blockbuster nenatočil, přestože má za sebou velkofilmy Alexandr nebo Vlk z Wall Street, tak do žánru sci-fi se podíval poprvé. A na filmu je krásné to, že Prieto film netočí v takovém současném nablýskaném vizuálu s wow efekty jako dělají comicsové blockbustery, ale jako příběh. Jdete na film, který se odehrává ve vesmíru a Pasažéři jsou skutečně takový příběh. Při sledování jste prostě ve vesmíru a vůbec vám to nepřijde divné, přestože je jasné, že koukaté na nabarvené překližky. Ta iluze je dokonalá.

pasazeri_4

 

Pasažéři jsou filmem s nejednoznačnými hrdiny, ostatně budoucnost ve filmu není zrovna růžová, ale právě ta barevnost charakterů z filmu dělá nepředvídatelnou podívanou, ze které se režisérovi daří díky svému talentu vykřesat na plátně opravdové emoce.

 

Pasažéři jsou příjemnou podívanou, která není zdaleka tak banální, jak tvrdí kritici, připomene Robinsona Crusoe i klasické sci-fi a díky dvěma sympatickým hercům v rolích, které úplně sympatické být nemusí, jsou velmi zajímavým filmovým počinem. Nedovedu si představit na tuto show dívat jinde, než v kině.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist