Poklad na Sierra Madre (1948)

Poklad na Sierra Madre (1948)

Poklad na Sierra Madre

USA, The Treasure of Sierra Madre, režie: John Huston, scénář: John Huston podle románu B. Travena, kamera: Ted D. McCord, hudba: Max Steiner, střih: Owen Marks, hrají: Humprey Bogart, Walter Huston, Tim Holt, Bruce Bennet, Barton McLane, Alfonso Bedoya a další…

formát: 1.37:1, černobílý, 35 mm, délka: 126 minut,

Oskar za nejlepší režii a scénář, herce ve vedlejší roli (Walter Huston), nominace na Oskara za nejlepší film

Film:

Tři američtí tuláci s naprosto odlišnou povahou se dají v Mexiku dohromady za účelem hledání zlata. Přestože ani jeden nemá k tomu druhému důvěry, ani co by se za nehet vešlo, po neuvěřitelných útrapách se jim podaří zlato najít. Jejich vzájemný úspěch je však korunován dramatickými zvraty a závěrem, který se zapsal do dějin kinematografie nesmazatelným písmem.

U tohoto filmu je jakékoliv prozrazování děje naprosto zbytečné. Film vás totiž vtáhne už od úvodního záběru a udrží si vysoké tempo až do svého závěru, kdy budou přicházet nečekané zvraty, apokalyptické výjevy, scény zoufalství, zmaru i nefalšované radosti. John Huston v jedním ze svých dalších vrcholů své fenomenální režijní tvorby i přes námitky studia Warner Bros natáčel celý film v mexických exteriérech asi 220 kilometrů na sever od hlavního města nedaleko malé vesnice.

Je důležité uvědomit si, že v té době se většina filmů točila v ateliéru. Huston se tak mohl zbavit, jak hlavounů studia, tak mohl dostat do filmu věrnost prostředí, která se s odstupem času maximálně vyplatila. Ale nemuselo tomu tak být. Po příjezdu do Mexika byla produkce obviněna z podrývání režimu a musela být zastavena. Naštěstí dva Hustonovi asistenti orodovali za režiséra přímo u prezidenta, který poté, co zjistil, že nekonají protistátní činnost natáčení povolil. Nakonec se film natáčel 5 a půl měsíce, takže Huston překročil jak rozpočet, tak plán natáčení o 29 dnů.

Poklad na Sierra Madre (1948)

Film má mimořádnou atmosféru. Huston zde umně hraje na strunu romantiky, ale z jednání postav nečekejte žádnou přehnanou vyumělkovanost. Jsme zkrátka ve filmu Johna Hustona, režiséra filmů jako Maltézský sokol, Čest rodiny Prizziů, Africká královna a mnoha dalších vynikajících filmů, takže hlavní roli hraje cynismus, drsná cílevědomost a odvaha. Díky tomu, že zhýčkané hvězdy dohnal do vyprahlé mexické pouště, kde je zbavil komfortu, cítíte i z jejich hereckých výkonů autentičnost. Film je vlastně čirou studií toho, jak lidé jednají v extrémních situacích pod tlakem okolí.

Nedovedu si dost dobře představit, že by hlavní roli hrála jiná hvězda než Humprey Bogart, který zde podává další strhující herecký výkon. Jeho role Freda C. Dobse patří mezi ty vůbec nejzásadnější v americké kinematografii. Již ve své době však kritici nejlépe hodnotili herecký výkon Waltera Hustona, tedy režisérova otce, který opravdu působí jako zjevení. Synáček ho přesvědčil hrát v některých scénách bez falešných zubů a najal mu Mexičana, který s ním drtil španělštinu pro jeho dialogy tak, že si všichni mysleli, že je rodilý mluvčí, i když vlastně jen foneticky odříkával zapamatovaný text. A to mu bylo už 64 let!

Poklad na Sierra Madre (1948)

Na místě je také vyzdvihnout hudbu vynikajícího skladatele Maxe Steinera (Casablanca, Hluboký spánek, Občan Kane), jednoho z nejzásadnějších skladatelů filmové hudby všech dob.

Jack Warner poté, co film viděl, řekl, že je hnusný. Ukázalo se, jak hluboce se mýlil. Film se stal kasovním trhákem a uspěl i na Oskarech. Hustonovi si odnesli hned 3 Oskary – John za režii a scénář a Walter za herecký výkon ve vedlejší roli. Bylo to poprvé, co Oskary získal otec se synem. Po tomto fenomenálním úspěchu se Jack Warner nechal slyšet, že je to jeden z nejlepších filmů, který udělal. Film je také mimořádně citovaným dílem a Paul Thomas Anderson řekl, že při režírování Až na krev si tento snímek pouštěl každou noc před spaním a upřímně z jeho filmu je to vidět.

Poklad na Sierra Madre je přesně ten vzácný typ snímku, na kterém se shodnou jak kritici, tak diváci, že patří mezi nejzajímavější filmy, které kdy byly natočeny.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist