Přehlédnuté filmy ve znamení galského kohouta – Bastille Day a Elle

V naší nepravidelné, leč oblíbené rubrice se dnes zaměříme na dvojici zajímavých filmů, které by neměli uniknout vaší divácké pozornosti.

elle-1

Začneme filmem, o kterém jsme již psali v preview. Legendární holandský režisér Paul Verhoeven totiž obsadil jednu z nejslavnějších francouzských hereček posledních třech dekád Isabelle Huppert (Slavnost, Pianistka) do skandálního snímku Elle, který zcela zaslouženě vyhrál Zlatý globus za nejlepší zahraniční film i cenu pro nejlepší herečku v hlavní roli a v tomto případě se dá celkem očekávat, že to samé ho potká i na Oskarech. Film jsme mohli vidět sice na Dnech francouzského filmu, ale regulérní distribuci se zatím vyhnul. A to je velká škoda.

 

Elle je totiž hodně zajímavý film natočený zkušeným režisérem, který ví moc dobře, jak má příběh vyprávět a zároveň ví moc dobře, jak nás šokovat. Jestliže Verhoeven ve svém díle přiznaně čerpá z odkazu mistra napětí Alfreda Hitchcocka, věren francouzským producentům se místo rozverného Angličana působícího v Hollywoodu zaměřil na jiného mistra napětí – Clauda Chabrola, kritika maloměstské morálky u nejvyšších vrstev. A v Elle kromě šokujícího thrilleru o znásilnění, respektive znásilňování navíc přidává současné téma tápání mladé generace. Těším se, že se někdo pochlapí a film koupí do distribuce. Snad tedy ty Oskary.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Druhý film ze země galského kohouta vznikl v mezinárodní koprodukci zaštítěné zejména streamovací službou Amazon, a to díky štědrým daňovým vratkám francouzské vlády. Řeč je o poctě francouzským kriminálkám o zkorumpovaných parchantech v různých státních službách, která s železnou pravidelností natáčeli Alain Delon nebo Jean Paul Belmondo.

BDay_D11_224.CR2

Tentokrát se jedná o výbuch bomby, který má zřejmě na svědomí americký občan. To zalarmuje pařížskou pobočku CIA, kde je i operativec hraný londýnským panterem Idrisem Elbou (Star Trek: Do neznáma, Luther). Ten domnělého atentátníka po strhující honičce po střechách Paříže skutečně lapne, ale ukáže se, že vše je jinak než se zdá.

 

Bastille Day by se zřejmě objevilo i v tradiční kino distribuci, nebýt nedávných teroristických útoků, které film bohužel diskvalifikovali z uvedení ve francouzských kinech. Film se ale velmi líbí fanouškům a na Amazonu se stal překvapivým hitem. A nutno říct, že oprávněně, protože byť je to slušně natočený žánrový snímek, má dobrý casting a dobrého režiséra – Jamese Watkinse, který natočil výborný horror Žena v černém. Platí tedy stejný povzdech, snad se film objeví i v oficiální české distribuci.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist