Rozpolcený (2017)

split_2

Split, režie a scénář: M. N. Shyamalan, hudba: West Dylan Thordson, střih: Luke Ciarrocchi, kamera: Mike Gioulakis, hrají: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Jessica Sula, Haley Lu Richardson, Betty Buckley

 

117 minut, 2.35:1, SONY Cinealta, barevný

 

Film:

 

V Kevinovi (geniální James McAvoy – Victor Frankenstein, Pokání„, „Wanted„, „X-Men:První třída„, „Poslední skotský král) se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá, kterou ti ostatní označují jako The Beast! Pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, v čele s Casey (Anya Taylor-JoyČarodějnice), které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií.

Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte se ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti.

split_1

Pomoci se Kevinovi sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má totiž každým dnem probudit.

Americké kritiky na film Rozpolcený pějí chválu. Ostatně Amerika miluje comebacky. České kritiky poslední doby jsou hodně nenávistné, často značí, že pisatel o filmu nic neví a dokonce jsou dnes tací jedinci, kteří píší na dva i více hojně navštěvovaných webů stejné texty, které mají nejen stejné gramatické a stylistické chyby, ale prozrazují o svém pisateli, že je nafoukaný pitomeček. K tomu se navíc blíží Ceny české kritiky, které byly vytvořené za účelem zakopání příkopů mezi filmaři a recenzenty. Bohužel, přání se nevyplnilo.

split4

Dlouhodobě mi vadí, že se v recenzích na ostatních českých webech nedozvím o filmu nic jiného, než jakýsi subjektivní názor bez erudovanosti. Jelikož naše médium navštěvuje oficiální tiskové prezentace většiny distributorských společností víme, že se recenze objevuje někdy těsně po skončení projekce, dokonce se stává, že novináři píší recenze i v průběhu projekce, protože na ní vůbec nejsou přítomni celou dobu!

 

Tuto skutečnost jednou provařil slavný kritik Roger Ebert, když odešel z promítání horroru Strangers s Liv Tyler. Schválně si kromě RealFilm.cz přečtěte magazíny jako Variety, The Hollywood Reporter nebo i deníková média jako je New York Times nebo Guardian. Nikdo by si nedovolil prezentovat tak ubohou filmovou novinařinu jako je v Česku zvykem. Čtenáři by ho totiž sežrali zaživa. Jenže tady weby živí bannery na ledničky a předražené půjčky, takže názory čtenářů nikoho nezajímají a novinářům tady prochází neskutečné věci.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist