Spojenci (2016)

A

Allied, USA/Velká Británie, režie: Robert Zemeckis, scénář: Steve Knight, hudba: Alan Silvestri, střih: Mick Audsley, Jeremiah O´Driscoll, kamera: Don Burgess, hrají: Brad Pitt, Marion Cotillard, Jared Harris, Lizzy Caplan

 

124 minut, 2.35:1, RED Weapon Dragon 70, barevný

 

Nominace na Oskara za nejlepší kostýmy, nominace na BAFTA – nejlepší kostýmy

 

Film:

 

1942. Britský důstojník s kanadskými kořeny Max Vatan (Brad Pitt) seskakuje padákem do dun marocké pouště s cílem zabít v Casablance německého velvyslance. V městě se setkává s šarmantní Francouzkou Marianne (Marion Cotillard), která má hrát roli jeho manželky a pomoci mu se splněním jeho mise. Předstírání manželské intimity a zamilovanosti postupně přeroste v opravdovou vášeň. Zde by příběh mohl skončit. Jenže jsme tak ve 40. minutě. Jestli chcete vědět, jak to bude pokračovat, přečtěte si i následující odstavec, kde se budu krotit, abych vám nezkazil překvapení. Jestli chcete jí ale do kina, tak si ho prosím vás nečtěte, zkazíte si sledování celého filmu.

 

Po ukončení operace společně odjedou do Londýna, kde se vezmou. Jejich rodinné štěstí trvá jen do chvíle, kdy se Max dozví, že Marianne ve skutečnosti vůbec nemusí být Marianne, ale německá špionka, kterou má vyprovokovat k akci. V případě, že se chytí, bude prohlášena za špionku a Max jí bude muset vlastnoručně zastřelit. Pokud to neudělá, zastřelí jí armáda a pak oddělají i jeho za vlastizradu.

A

Nový film Roberta Zemeckise Spojenci (Allied)  je romantický thriller z pera špičkového scenáristy Stevena Knighta (Prokletý ostrov, Dokonalý šéf, Východní přísliby, Špína Londýna, Locke). Děj filmu vychází ze skutečného příběhu dvou atentátníků Maxe (Brad PittSázka na nejistotu, U moře) a francouzské špionky Marianne (Marion Cotillard – Edith Piaf, Na dřeň, Počátek, Temný rytíř povstal, Půlnoc v Paříži, Nákaza, Milosrdné lži) kteří se do sebe zamilují během přípravy atentátu na jednoho německého důstojníka. A to by vám vlastně mělo stačit, protože těch nečekaných zvratů je ve filmu tolik, že vám z toho půjde hlava kolem. Každopádně Spojenci jsou sice válečným dramatem, ale především jsou romancí, a to romancí skutečně bravurní. I otrlí kritici na novinářské projekci buleli jak želvy, no někteří buleli jak krokodýli, jak jste možná zaznamenali, ale to jsou už povětšinou ztracené případy.

 

Producentem filmu je zkušený Graham King, který o filmu řekl:„Výpravný válečný příběh propojený se silným romantickým příběhem už v kinech dlouho nebyl.“ A je to pravda, protože od Pokání uteklo už 10 let a od Anglického pacienta dokonce 20 let. Režiséra Roberta Zemeckise pro změnu nadchla premisa příběhu – Jak budeme reagovat, když zjistíme, že náš nejbližší člověk není tím, za koho se vydává. „V životě se to stává běžně, ale u Maxe a Marianne je to o to silnější, že jsou oba mistry přetvářky. Jak můžete s takovými schopnostmi začít někomu opravdu důvěřovat? Jak spolu vůbec můžete mluvit, když máte podezření, že se váš rozhovor dostává k nepřátelským uším?“

A

Neočekávejte ovšem přímočarou romanci, postavy nejsou zdaleka tak černobílé a na můj vkus je tam příliš mnoho moderností. Je to sice módní, ale líbající se lesby na večírku s důstojníky britské armády? To mi přijde hodně přehnané a jestli jsme podobné nesmysly vytknul našim filmařům za Olgu Hepnarovou, musím to vytknout i Spojencům. Lizzy Caplan je v roli sestry sice v tomto ohledu zajímavá, ale jinak její linka toho příliš nenabízí. Tohle je totiž show ústřední dvojky.

A ústřední dvojky zatraceně skvělé. Brad Pitt a Marion Cotillard mají mezi sebou na plátně takovou chemii, že ani jeden z nich ještě nikdy nic podobného nepředvedl, a že už v pár romantických thrillerech hráli. Film má vemi dusnou atmosféru, protože skutečně nevíme do jaké míry je to hrané a do jaké míry skutečné a s tím stojí a padá hlavní nápad celého filmu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist