Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

sully

USA, Sully, režie: Clint Eastwood, scénář: Todd Komarnicki, kamera: Tom Stern, hudba: Christian Jacob, hrají: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney, Anna Gunn, Autumn Reeser, Jamey Sheridan, Holt McCallany, Jerry Ferrara, Max Adler, Sam Huntington, Wayne Bastrup
96 minut, barevný, DVD a BluRay – Magicbox v prodeji od: 18. 1. 2017

 

Film:

 

15. ledna 2009 se kapitán Chesley „Sully“ Sullenberger (Tom Hanks)) a druhý pilot (Aaron Eckhart) vydávají na rutinní let, který se promění v horor. Sully dokáže nemožné a přistane s nefunkčním letadlem na hladině chladné řeky Hudson, a zachrání tak všech 155 životů na palubě. Přestože je Sully za tuto dosud nevídanou ukázku leteckého umění oslavován, hrozí mu důkladné vyšetřování, jenž může zničit jeho pověst i kariéru.
Sully je sice už více než tři měsíce v kinech a za dva týdny půjde na trh s nosiči, ale na RealFilmu jsme mu dosud nevěnovali tolik prostoru, kolik si tento zajímavý snímek zaslouží. Pokud vám, tento snímek dosud unikal, vězte, že je na čase s tím něco udělat, tedy zda samozřejmě máte tento druh filmů rádi.

sully_2

Příběh kapitána Sullyho jsme měli před lety možnost sledovat všichni v médiích. Zázrak na řece Hudson bylo silné mediální téma a dostalo i velký prostor v českých médiích. Příběh, který následoval jsme ale sledovat nemohli. Vyšetřování podléhalo samozřejmě naprostému utajení a jeho jednotlivé fáze mohli sledovat pouze dva hlavní aktéři tohoto příběhu – kapitán se svým ko-pilotem.

 

Clint Eastwood natočil Sullyho věrný svému úspornému a věcnému filmovému vyjadřování, které je pro něj typické od Gran Torina. Nehodu ve filmu uvidíme hned několikrát, pokaždé ovšem z jiného úhlu a v jiném kontextu. Eastwoodovi se tak daří velmi zručně pracovat s atmosférou a pochybnostmi hrdinů, které velmi umně zprostředkovává divákovi.

sully_1

Velmi zajímavé bylo vyprávění Toma Hankse v jedné talk show o Eastwoodově režii. Kamera Toma Sterna byla pořád v pohotovosti a místo obvyklého akce Eastwood přišel za hercem a požádal ho o začátek hraní. Místo ukončení akce, pak pronesl:,,That´s enough of that.“

 

Kromě přesné režie Clinta Eastwooda má film přednosti v hlavních představitelích – Tomu Hanksovi a Aaronu Eckhartovi. Zvláště druhý jmenovaný (Děkujeme, že kouříte, Temný rytíř) se s rolí popasoval opravdu skvostně a je velká škoda, že když už mu někdo přihraje roli hlavní, objevuje se v takových nesmyslech.

Sully_2

Eastwood v Sullym rezignuje na carravaggiovský šerosvit, i když je stále věrný svému oblíbenému tématu – úvaze nad vinou. Toto téma jsme už mohli vidět v Million Dolar Baby, Gran Torinu, filmu Americký sniper a samozřejmě i v jeho majstrštyku Nesmiřitelní. Tentokrát ovšem martýriem sebezpytování nevede sebe, ale Toma Hankse, jednoho z nejlepších herců hollywoodské historie, jenž se jako jeden z mála komiků dostl do škatulky charakterního herce a často zapomínáme, že je to také skvělý entertainer. Schválně se mrkněte na jeho parodický výstup o Sullym v Saturday Night Live.

 

Sully je špičkově natočené řemeslo, svižný film s dobrou myšlenkou, který je přehledně a kvalitně natočen. Je to film od režiséra, který není v žádném případě senilní a ví, co chce říct. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

sully_3

 

Blu Ray:

Zvukové formáty: česky DD 5.1 / anglicky Dolby Atmos True HD / polský komentář DD 5.1 / rusky DD 5.1 / thajsky DD 5.1
Titulky: české, anglické pro neslyšící, arabské, bulharské, čínské zjednodušené, čínské, estonské, hebrejské, chorvatské, kantonské, korejské, litevské, lotyšské, polské, portugalské (Evropa), rumunské, ruské, slovinské, thajské, turecké
Obrazové formáty: 16:9 / 2,40:1

sully_4

Bonusy:
• Sully Sullenberger: Muž v pozadí zázraku Rozdíl mezi neštěstím a záchranou dělá charakter muže s rukama na řízení.
• Krok za krokem: Odvrácení katastrofy na Hudsonu Kapitán Sullenberger, druhý pilot Jeff Skiles a vedoucí letového provozu Patrick Harten nás krok za krokem provedou mučivými 208 vteřinami letu 1549.
• Po krk v řece Hudson: Natáčení Sullyho Režisér Clint Eastwood a producenti Frank Marshall a Allyn Stewart odhalují, jak je ve filmu zachyceno hrůzostrašné přistání letu 1549 do Hudsonu..

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist