Zjizvená tvář (1932)

Zjizvená tvář (1932)

Zjizvená tvář (1932)

USA 1932, Scarface, The Shame of Nation, režie: Howard Hawks, scénář: Ben Hecht, Fred Pasley, Seton I. Miller, John Lee Mahin, W. R. Burnett podle románu Armitage Traila, kamera: Lee Garmes, L. William O´Connel, střih: Edward Curtis, Luis Milestone (není uveden v titulcích), hrají: Paul Muni, Ann Dvorak, Karen Monley, Osgood Perkins, C. Henry Gordon, George Raft

1994 – film vybrán pod ochranu národního registru jako součást kulturního dědictví.

formát: 1.37:1, černobílý, 35 mm, délka: 99 minut

Film:

Tony Camonte (Paul Muni) je obyčejný bezvýznamný zloděj, který si nechá zaplatit od gangsterského bosse Lova (Osgood Perkins), aby oddělal svého šéfa. Jeho ambice jsou však vysoké, odstartuje tak svou cestu na vrchol lemovanou mrtvolami a podrazy. Když se jeho věrný přítel zaplete s jeho sestrou Cescou (Ann Dvorak), zabije i jeho. Tony svou sestru incestně miluje a nesnese pomyšlení, že by byla s jiným mužem. Schyluje se k nevyhnutelnému závěru.

Zjizvená tvář (1932)

Zjizvená tvář je drama antických rozměrů se vším všudy a proto tak skvěle funguje. Hlavní hrdina ve fascinujícím a zároveň hluboce opovrženíhodném podání Paula Muniho je dokonce tak věrný, že už v žádných jiných rolí než gangsterů diváky nezaujal. Hlavním autorem scénáře je Ben Hecht, bývalý novinář, který ve filmu velmi věrně zobrazil postavu Al Caponea a autentické dobové události – tedy masakr na svatého Valentýna a vraždu ,,velkého“ Jima Colosima. Pravdou však je, že po letech Hecht řekl, že většina děje je jeho autorská licence a podobné prvky s Caponovým životem použil hlavně proto, aby film vydělal víc peněz.

Chicago ve Zjizvené tváři je tak korupcí prolezlé shnilé město ve stylu biblické Sodomy, kde jedna odporná postava triumfuje druhou. Hlavní antihrdina si tak diváka může získat pouze tím, že víme o co mu konkrétně jde – spát se svou sestrou, být nejvlivnějším mužem města a vydělat pořádné jmění. Jedna z dalších verzí je, že Tony zabije svého přítele z žárlivosti, protože je homosexuál, ale tato interpretace se mi vůbec nezdá, navíc odporuje duchu knihy, kdy by měl být jeho přítel hlavně bratrem a uznejte, to už by bylo poněkud hustý i na mě, jak by řekl Joker.

Zjizvená tvář (1932)

Film vznikal v období tzv. production code, tedy v době, kdy si Hollywood začínal uvědomovat, že je třeba být politicky korektní, proto se film ve střižně dočkal řady změn. S natáčením se začalo již v roce 1930, ale do kin se dostal až 19. května 1932. Jedním z hlavních důvodů bylo to, že cenzorům film připadal příliš heroický. Hlavnímu hrdinovi až do konce prochází jeho vraždy, smilstva a arogantní jednání a odměnou je mu za to spokojený život plný blahobytu. Film nakonec musel mít podtitul Hanba národa, aby bylo jasné i těm vzadu, že hlavní hrdina je skutečný antihrdina hodný odsouzení. Producentem filmu byl ostatně slavný Howard Hughues (podívejte se na jeho biografický film Letec Martina Scorseseho).

Zjizvená tvář (1932)

Důležitým prvkem tohoto snímku je brilantní svícení, které je pro černobílý materiál zásadní a které je tady skutečně brilantní. Film pracuje se skvělou stínohrou, v první vraždě vidíme pouze Tonyho stín na zdi. Důležité je pro film, také použití neonů, které filmu dodávají další rozměr jdoucí směrem k symbolismu. Všimněte si písmene X, kterým začíná každá scéna, kde dojde k vraždě. Je to takový zvláštní specifický humor, protože v dobových novinách, které informovaly o vraždách a uváděly fotografie s místy, kde ležela mrtvá těla, bylo vždy místo činu označeno písmenem X. Závěrečná scéna plná stínů v podobě křížů a znamení ve tvaru X nebo mrtvé tělo ležící u kolejí a nad ním je pouliční reklama s nápisem The World is Yours – Svět je tvůj, je typickou ukázkou ironie celého snímku. Ostatně stejně jako slavné škemrání o život, kdy amorální hrdina tuší svůj blížící se konec.

Zjizvená tvář je jeden z nejlepších gangsterských filmů, které se kdy promítaly ve ztemnělých kinosálech a určitě si ho nenechejte ujít.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist