Editorial o Oskarech a Bohémě

Dvě nejaktuálnější témata v současném filmovém dění nás nenechávají chladnými ani u nás na Realfilmu a co si myslíme?

realfilm_cz_logo_cb_invert_300dpi

Začněme Bohémou, zřejmě nejhorším seriálem České televize za poslední roky, který nakládání s fakty může směle konkurovat Muži na radnici nebo 30 případům majora Zemana. Bohéma je seriál napsaný Terezou Brdečkovou, dcerou známého Jiřího Brdečky, která pochází z filmového prostředí a tudíž by se dalo očekávat, že by mohla mít předpoklady pro napsání scénáře seriálu z protektorátních let.

 

Opak je bohužel pravdou. Bohéma je scenáristicky naprosto děsivý patvar, který kritiky velmi oprávněně vybízí k nabroušení tužky a pilování ostrovtipu. Tvůrci si dobrovolně naběhli na vidle. Podle slov Terezy Brdečkové, které řekla v pořadu DVTV napsala scénář inspirovaný osudy herců v době protektorátu a dramaturgie ČT trvala na scénáři vycházejícím ze skutečných herců, nikoli jak zamýšlela alegoriemi.

duchacek-to-zaridi_1

Divákovi je tato informace samozřejmě naprosto putna. Očekává totiž, že bude po několik večerů sledovat příběhy herců, které důvěrně známé z filmů pro pamětníky, které všechny televize servírují v pravidelných reprízách a patří k všeobecné české populární kultuře. Seriál Bohéma se stal moralitou, nastavením zrcadla vůči skutečným osobám a dopadl prachbídně.

 

Svévolné nakládání s fakty ve scénáři, mdlé herecké výkony oscilující mezi snahou, průměrem a očividným zoufalstvím, špatná a neskutečně nudná režie Roberta Sedláčka udělala tématu medvědí službu a po zhlédnutí seriálu zbývá jen povzdechnutí, zda by Česká televize neměla věnovat nyní prostor pro napravení škod způsobený dějinám českého filmu dokumentárním cyklem na stejné téma, které by korigovalo smyšlenky v seriálu. A velmi bych se přimlouval, aby se tématu začal věnovat někdo jiný než Robert Sedláček.

la_la_land_3

Podstatně veselejším druhým tématem dnešního editorialu jsou nedělní Oskary. Slavný gastronomický mág Wolfgang Puck připravuje opět velkolepou hostinu, desítky pracovníků najatých Americkou Akademií natahují nejdelší červené koberce světa, a to před stovkami blesků novinářů z celého světa. Průvodcem večera je populární Jimmy Kimmel, moderátor velmi sledované talk show, který bude po letech jistě vítanou změnou, protože je mistrem slova, je velmi vtipný a netrpí jako většina ostatních amerických moderátorských es potřebou vyjadřovat se každý večer k aktuální politické situaci.

 

Nominace na všechny Oskary si můžete připomenout v tomto článku, zítra si připomeneme všechny filmy z RealFilmu oceněné soškou Oskara za nejlepší film a v časném pondělním ránu se můžete opět těšit na populární on-line přenos z Oskarů.

 

Mějte se fajn a zůstaňte naladěni!

 

Váš Ondřej Slanina

Šéfredaktor RealFilm.cz

Přidat komentář

TOPlist