Jackie (2016)

jackie_1
USA/Francie/Čile, režie: Pablo Larrain, scénář: Noah Oppenheim, hudba: Mica Levi, kamera: Stéphane Fontaine, střih: Sebastian Sepulvéda, hrají: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Billy Crudup, John Hurt, Greta Gerwig, John Caroll Lynch

 

100 minut, 1.66:1, 16 mm, barevný a černobílý

 

MFF Benátky – nejlepší scénář, nominace na Oskara – nejlepší herečka v hlavní roli (Natalie Portman), kostýmy (Madeline Fontaine), hudba (Mica Lvi), BAFTA – nejlepší kostýmy

 

Film:

 

JFK byl po dvou letech a vlastně jen pár dnech prezidentem USA. Jeho život ukončil atentát v Dallasu. Jeho manželka a současně jedna z nejmladších prvních dam v historii země Jackie Kennedy (Natalie Portman) byla osudného dne se svým manželem v otevřeném kabrioletu. Po několika dnech přijímá REPORTÉRA (Billy Crudup), aby mu sdělila svůj pohled na střelbu v Dallasu, svůj budoucí život i názor na svou vlast.

 

Novinář ji od začátku nic moc nedaruje a naslouchá s přirozenou nedůvěrou chvalozpěvy na jejího muže a přitom jí požádá o její vlastní náhled pokud možno bez patosu a plakátových hesel. Začíná tak příběh popisující několik dní v životě Jackie Kennedy.

jackie_2

Režisér Pablo Larrain o filmu řekl: Jackie byla nekorunovanou královnou, která přišla o trůn i o manžela. Stylová, atraktivní, sofistikovaná. Byla jednou z nejfotografovanějších a nejsledovanějších žen 20. století, a přesto o ní víme velmi málo. Přísně si střežila soukromí, byla tajemná. Je asi nejméně známou ženou moderní doby.“

Chilského režiséra Pabla Larraina znají zejména diváci sledující trendy na velkých áčkových festivalech, protože jeho předchozí filmy získaly v Benátkách a v Cannes rozpoznání od dramaturgů a v roce 2012 byl jeho snímek No nominován za nejlepší cizojazyčný film na prestižního Oscara.

jackie_3

Larraina si pro režii vybral producent filmu, uznávaný režisér Darren Arronofsky (Wrestler, Rekviem za sen), který natočil s Natalií Portman (Na dotek, Nelítostný souboj, Paříži, miluji Tě, V jako Vendeta, Thor, Hvězdné války I-III) Černou labuť. Původně měl zájem i o režii tohoto filmu, ale nakonec se rozhodl film jen produkovat, protože nechtěl herečku vystavit svým plánovaným temným vizím. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale myslím si, že herečka dostala na natáčení od režiséra pěkně zabrat. Pokud čtete náš magazín pravidelně, tak si možná pamatujete na jeho vyhrocenou při se svým dvorním kameramanem Matthew Libatiquem, který prosákl až na veřejnost během natáčení velkofilmu Noe, pokud ne, klikněte sem.

Jackie je pro mě obrovské filmové překvapení. Naprosté nasazení tvůrců, práce s autentickými prameny i osobností, která je skutečně světoznámá mě dostalo. Francouzští filmaři interiéry postavili v pařížských ateliérech a strávili v nich 23 natáčecích dní. Zbylých 10 dnů točili ve Washingtonu a Baltimore. Obrovskou poklonu musím složit autorce kostýmů. Takhle úchvatné kostýmy jsem ve filmu dlouho neviděl.

jackie_4

Film má velmi propracovaný scénář, který fantasticky graduje a jako filmař oceňuji, že si tvůrci dali takovou práci, aby i za málo peněz zahráli maximum divácké muziky. Velmi oceňuji neotřelou hudbu a zejména herecký výkon hlavní protagonistky.

 

Trochu mě mrzí, že se tvůrcům nepodařilo obsadit role Kennedyů herci, kteří by jim byli více podobní, respektive, že je více nenamaskovali. Zatímco Jackie je věnována veškerá pozornost John Kennedy i Bobby si nejsou moc podobní a film to táhne v jejich sekvencích poněkud dolů. Ovšem Billy Crudup je mimořádný a zvláštní uznání musím vyseknout Johnu Hurtovi v jeho poslední filmové roli reverenda, který je úžasný.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Jestli jsem měl pocit, že Černá labuť je trochu přeceněná, tak u Jackie mám zase pocit, že je trochu nedoceněná. Mladý chilský režisér Pablo Larrain je filmař, kterého si je určitě záhodno zapamatovat a do budoucna sledovat. Klobouk dolů.

Jackie-A1poster

Přidat komentář

TOPlist