Jackie je od čtvrtka v českých kinech

Natalie Portman po šesti letech opět ztvárnila velkou charakterní roli, která nenechá kritikům spát. V novém snímku Jackie ztvárňuje manželku amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

jackie_1

„Jedna kulka prostřelila prezidentovi krk, druhá, jejíž zásah byl smrtelný, mu roztříštila pravou stranu lebky. .. Jeho 34letá manželka, Jacqueline Kennedyová v tu chvíli seděla vedle něj.“–  zpráva Warrenovy komise

 

Když je JFK zvolen prezidentem USA, stává se Jackie Kennedy (Natalie Portman) jednou z nejmladších prvních dam v historii. Pro její vřelost, eleganci a vybraný vkus ji brzy obdivují miliony lidí po celém světě. Pak přichází okamžik, který všechno změní. Jackie se vyrovnává s osobní ztrátou, jako milovaná matka a první dáma však musí zůstat oporou dětem i celému národu.

jackie_2

Osoba prezidenta Kennedyho dodnes mnohé fascinuje a přiznám se, že já mezi tuto početnou skupinu patřím. Na doporučení mého přítele, který byl činný v diplomacii jsem si přečetl Kennedyho doktorandskou práci, kterou na rozdíl od většiny našich politiků neopsal nebo nezískal přes studia Marxismu-Leninismu. Tématem té práce, která nedávno vyšla i v českém překladu jsou altruistická politická rozhodnutí profesionálních politiků v rámci obecného blaha, které udělaly navzdory přání voličů. Tedy něco o čem si Trump, Babiš, Sobotka, Zeman, Klaus nebo Putin mohou nechat zdát. Musím říct, že to bylo skutečně velmi zajímavé čtení.

 

Film Jackie, který je od čtvrtka v českých kinech se však ani tak nezaměřuje na Kennedyho, jako na jeho manželku Jackie, a to nikoli obvyklým biografickým způsobem, ale z pohledu psychologické drobnokresby mapující zejména momenty po tragédii v Dallasu.

jackie_3

Režisér Pablo Larrain o filmu řekl: Jackie byla nekorunovanou královnou, která přišla o trůn i o manžela. Stylová, atraktivní, sofistikovaná. Byla jednou z nejfotografovanějších a nejsledovanějších žen 20. století, a přesto o ní víme velmi málo. Přísně si střežila soukromí, byla tajemná. Je asi nejméně známou ženou moderní doby.“

 

Chilského režiséra Pabla Larraina znají zejména diváci sledující trendy na velkých áčkových festivalech, protože jeho předchozí filmy získaly v Benátkách a v Cannes rozpoznání od dramaturgů a v roce 2012 byl jeho snímek No nominován za nejlepší cizojazyčný film na prestižního Oscara.

jackie_4

Larraina si pro režii vybral producent filmu, uznávaný režisér Darren Arronofsky (Wrestler, Rekviem za sen), který natočil s Natalií Portman (Na dotek, Nelítostný souboj, Paříži, miluji Tě, V jako Vendeta, Thor, Hvězdné války I-III) Černou labuť. Původně měl zájem i o režii tohoto filmu, ale nakonec se rozhodl film jen produkovat, protože nechtěl herečku vystavit svým plánovaným temným vizím. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale myslím si, že herečka dostala na natáčení od režiséra pěkně zabrat. Pokud čtete náš magazín pravidelně, tak si možná pamatujete na jeho vyhrocenou při se svým dvorním kameramanem Matthew Libatiquem, který prosákl až na veřejnost během natáčení velkofilmu Noe, pokud ne, klikněte sem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Jackie se hraje v kinech díky distribuční péči společnosti Aerofilms, takže jistě víte, kam máte vyrazit, pokud chcete tento zajímavý titul nominovaný na 3 Oskary zhlédnout.

Jackie-A1poster

Přidat komentář

TOPlist