Leon (1994)

leon_1

Francie, režie a scénář: Luc Besson, kamera: Thierry Arbogast, hudba: Eric Serra, střih: Sylvia Landra, hrají: Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman, Danny Aiello, Peter Appel

 

110 minut, 136 minut (režisérská verze), 2.35:1, 35 mm, barevný

 

nominace na Césara – nejlepší film, režie, herec (Jean Reno), hudba, kamera, střih, zvuk

 

Film:

 

Leon (Jean Reno) je profesionál: nájemný vrah. Nic ho nerozhodí a nezastaví. Rodina dvanáctileté Mathildy (Natalie Portman) byla kvůli drogám vyvražděna zkorumpovaným policistou (Gary Oldman) a jeho nohsledy. Naštěstí se jí podaří utéct před zkázou a je zachráněna právě Leonem. Od něj se chce naučit, jak být dobrým vrahem, aby mohla pomstít svého tříletého bratra, kterýza svůj kratičký život neměl šanci nikomu nic udělat. Policie, tedy i ti bastardi, zjistí, že Mathilda utekla a začíná nelítostný hon.

leon2

Inspiraci pro postavu Leona (Jean Reno) našel Luc Besson (produkce – 96 hodin, režie – Mafiánovi, Brutální Nikita, Pátý element) v mohutném muži, kterého v parném létě uviděl v dlouhém kabátě a s obrovskou brašnou vyčkávat v temném průchodu. Okamžitě ho prý napadlo, že šlo o nájemného vraha. A pak zapracovala jeho mocná imaginace.

 

Film, také patří do Bessonova ,,vesmíru“ postav. V Brutální Nikitě se vyskytuje Viktor Čistič hraný Jeanem Reno, který i přes epizodický charakter upoutal mnohé diváky. Přestože Leon není žádným volným ani vedlejším prokračováním Nikity, odkaz je zde jasně patrný.

leon3

Brutální Nikita byla pozoruhodným filmem a Besson byl v té době ve své rodné domovině zaškatulkován mezi tvůrce točící ve stylu ,,cinema du look“. Kritici na jednu stranu oceňovali Bessonovu schopnost odvyprávět film fantastickými obrazy a úchvatnými sekvencemi, ve kterých je pořád se na co dívat, na druhou stranu se mu posmívali v příliš viditelné snaze jít divákům na ruku. Bessonovi však kritika byla vždy ukradená a v hlavě si naopak snil svůj sen o vybudování hollywoodského studia v domovské Francii a možnost točit za pořádné rozpočty své vize. Leona mohl realizovat i díky tomu, že se mu podařilo prodat práva na Brutální Nikitu, která se v Hollywoodu přetočila s herečkou Bridget Fonda a kanadská televize začala připravovat stejnojmenný televizní seriál.

 

I tak se ale musel ale Besson pořád uskromňovat. Přestože je Leon minimálně třikrát dražší, než průměrné francouzské filmy obsazené domácími hvězdami, na natočení scénáře by to ani zdaleka nestočilo. Kvůli vysokým nákladům tedy vznikala většina záběrů Leona v Evropě. Z New Yorku si ve filmu zahrálo jen několik exteriérů a chodba před dveřmi Leonova bytu. Pro dokonalou iluzi nechal dokonce Besson přivézt z Ameriky téměř dvě tuny rekvizit včetně telefonů, zásuvek nebo televizorů. Když tedy Mathilda (Natalie Portman) v New Yorku žadoní, ať ji Leon pustí do bytu, ten reaguje za stejnými dveřmi, ale o půl roku později a v Paříži.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist