Most přes řeku Kwai (1957)

kwai1

Velká Británie/USA, režie: David Lean, scénář: Carl Foreman, Michael Wilson podle románu Le pont de la riviére Kwai Pierra Boullea, kamera: Jack Hildyard, hudba: Malcolm Arnold, hrají: William Holden, Alec Guiness, Jack Hawkins, Sessue Hajakawa

161 minut, 2.35:1, barevný, 70 mm, Technicolor

Oskar za nejlepší film, režii, scénář, herec, kamera, střih, hudba

Film:

Druhá světová válka. Japonský zajatecký tábor. Britský důstojník Nicolson (Alec Guinness) trvá na tom, aby japonští věznitelé, v čele se sadistickým dozorcem Saitem (Sessue Hajakawa) zacházeli s jeho muži ve vězení čestně. Měsíc musí čelit brutálnímu trýznění a pak si svou silnou vůlí získá nepřítelův respekt. Nicolson souhlasí se stavbou mostu.

Jenže ještě je tu americký major Shears (William Holden), člověk válku i armádu upřímně nenávidějící, který by se viděl nejraději kdekoli jinde, než v pitomém japonském lapáku. Nečekaný závěrečný obrat pak film postaví do úplně jiného světla, který vám položí pár nepříjemných otázek a odpovědí.

kwai3

David Lean ve svém kultovním velkofilmu naplno rozehrává ironii války a staví proti sobě britský pragmatismus a důstojnost s americkým kovbojstvím. Scénář vznikl podle knižní předlohy Pierra Boulla, autora Planety opic. Pierre Boulle knihu napsal podle skutečných postav. David Lean film maluje skutečně rozmáchlými tahy, výprava je úžasná, plátno je vyplněno do sebemenšího detailu úchvatnými scenériemi a epickými výjevy.

Režisér pro natočení své vize potřeboval 8 měsíců. Filmaři pro potřebu natáčení postavili do té doby největší filmovou kulisu – most vysoký 35 metrů a dlouhý 110 metrů. Scény poprav zajatců jsou nesmírně silné, ale ve filmu také skvěle funguje i komická složka.

kwai4

Každopádně štáb filmu režiséra nenáviděl, ostatně u nekompromisního Leana to nebyla žádná novinka. Pro natáčení filmaře vytáhl na mnoho měsíců od rodin na druhou stranu zeměkoule a po všech chtěl nikoli jen maximální, ale především maximalistický výkon. Když se na place objevil po několika týdnech příprav rozesmátý playboy Holden, filmaři si stěžovali na režiséra a jeho přemrštěné požadavky. Holden se usmál, stoupnul si a všem promluvil do duše, že režisér je mimořádně skvělý a ať věří jeho vizi, protože natočí dokonalý film.

Filmu dominují skutečně úžasné herecké výkony. Trio hlavních postav japonského velitele (Sessue Hajakawa), britského důstojníka (Alec Guiness – Doktor Živago, Hvězdné války) a amerického vojáka z donucení (William Holden - Televizní společnost – Network, Sunset Blvd.). Natáčení však nebyla žádná selanka. Alec Guiness měl neustálý pocit, že Lean film netočí dobře. Leanovi to nebylo jedno, proto herci a jeho rodině uspořádal promítnutí hodiny a půl hrubého střihu filmu. Sir Alec Guiness po projekci poděkoval, uklonil se a s manželkou a synkem odešel. Ještě ten večer pak volal režisérovi, že to je bezesporu jeho dosavadní nejlepší role a upřímně režisérovi poděkoval.

Divákům se vryl do paměti zejména pohvizdovaný ,,The Colonel Bogey March“. Most přes řeku Kwai nabízí i po letech dokonalou zábavu. Film vyhrál Oskara za nejlepší film, režii, scénář, herce (Alec Guiness), kameru, střih a hudbu. Je velmi zajímavé, že producent chtěl film uvést za každou cenu v kinech kvůli Americké akademii udělující Oskary v prosinci, ale Lean nebyl ještě na začátku měsíce hotov s hudbou. Bylo to dokonce tak špatné, že nebyla navržena ani nota. Hudební skladatel tak dostal k sepsání hudební kompozice smrtelný deadline – 10 dní. Zvládl to, soundtrack se zapsal do dějin kinematografie a Malcolm Arnold dostal Oscara.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist