Noc (1961)

noc

Francie/Itálie, La Notte, režie: Michelangelo Antonioni, scénář: Michelangelo Antonioni, Ennio Flaiano, Tonino Guerra, kamera: Gianni DiVenanzo, hudba: Giorgio Gaslini, hrají: Marcello Mastroianni, Jeanne Moreau, Monica Vitti, Bernhard Wicki

 

116 minut, 35 mm, 1.66:1, černobílý

 

MFF v Berlíně – Zlatý medvěd za nejlepší film

 

Film:

 

Úspěšný spisovatel Giovanni (Marcello Mastroianni – Terasa, Rozvod po italsku, Přízrak lásky, Včera, dnes a zítra, Velká žranice) a jeho žena Lydie (Jeanne Moreau – Nevěsta byla v černém, Brutální Nikita) navštíví umírajícího přítele Tommasa (Bernhard Wicki). Poté se manželé rozdělí a znovu se setkají večer na party bohatého průmyslníka, kde se ovšem opět chovají jako naprosto cizí lidé. Během noci je zastihne zpráva, že Tommaso zemřel.

 

Marcello Mastroianni se stal po uvedení filmu Sladký život Federico Felliniho evropskou hvězdou první velikosti a jeho nový film byl napjatě očekávaný. Po jeho uvedení na MFF v Berlíně nebylo pochyb, Mastroianni svou pozici megastar potvrdil a filmová kritika se rozněžňovala nad filmem, který zachytil osamělost a chlad jako málokteré kinematografické dílo. Nemyslete si ale, že by se rozněžňovala nad géniem tvůrce. Většina filmu neodepřela, že Noc je dílem povýšeně intelektuálského režiséra natáčejícím znuděné boháče snobáckým způsobem.

noc_2

Noc je studie odcizeného manželského páru. Kamera chladně a odměřeně zachycuje lidi, kteří si již nemají co říct. Vazby mezi nimi jsou zpřetrhány a hlavní postavy před námi odkrývají, že se vlastně nikdy ani nemilovali. Hlavní postavy ve filmu předvádí odhodlání a zároveň rezignaci.

 

Film zaujme úchvatnou kamerou a vytříbenou výtvarnou stránkou, která bohužel výrazně předčí všechny své pohrobky. Dnešní plagiátoři tohoto filmu, jenž se inspirují formou a často i obsahem bohužel zapomínají, že kopírování celých záběrů z jejich dílek kvalitní film neudělá. Jedinou výjimkou je Oskarem oceněná Velká nádhera. Na druhou stranu Antonioni čelil kritice, že v některých záběrech kopíruje Ingmara Bergmana.

noc_3

Noc je prostřední část volné trilogie Marcella Mastroianniho, první film je Dobrodružství a třetí Zatmění. Noc není zdaleka taková nuda, jak může znít nástin děje. Ve filmu je i řada zábavných scén, scény s nymfomankou hraničí s genialitou, akvšak některé scény uspokojí jen opravdové znalce a symbolisty. To ovšem samozřejmě není výtka. Noc je důležitým snímkem světového filmu a právem se řadí mezi filmy, které musíte vidět než zemřete.

noc_plakat

Přidat komentář

TOPlist