Report z Berlinale II. – výběr z filmů

Letošní ročník festivalu nabízí pestrou směsici světové kinematografie, kde nechybí ani čeští zástupci v několika koprodukcích. Posviťme si na zajímavé tituly.

masaryk_roden

Film, který na Berlinale nelze přehlédnout je novinka Julia Ševčíka Masaryk. Film jde sice do kin až v březnu, ale v limitované distribuci se hrál těsně před koncem roku kvůli Českým lvům. I díky tomu má na nejvyšší ocenění v českém filmu zaděláno hned v několika kategoriích, včetně nejvyššího ocenění za nejlepší film. Na Berlinale se Masaryk promítá na speciálním galapromítání.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Polskou režisérku Agnieszku Holland považuji nejen díky jejímu studiu na pražské FAMU za našince, takže mám velkou radost, že její nový film byl na titulce festivalových novin vydávaných magazínem Variety. Její novinka Pokot (Spoor) vznikla i v minoritní české koprodukci a v jedné z hlavní rolí se objeví Miroslav Krobot. Žánr ekothrilleru v našich končinách není úplně prozkoumaná krajina, ale vzhledem k tomu, že v Polsku i u nás umírají lidé následkem toho, že se dodržuje Klausovo demagogické paradigma modrá a nikoli zelená planeta jistě není špatné rozpoutat diskusi podobným snímkem. Film vypráví o mysteriózních vraždách v polsko-českém příhraničí v jejímž středu je penzionovaná inženýrka v podání Agnieszky Mandat. Film je nazývaný ve festivalovém katalogu také označením feministická pohádka a thriller naruby.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

dinner_gere

Berlinale v soutěži nabízí také hvězdně obsazený film The Dinner Orena Movermana s ústřední pěticí Richard Gere (Chicago, Smrtelné lži), Laura Linney, Steve Coogan (Philomena, Jednotka příliš rychlého nasazení, The Trip), Rebecca Hall a Chlöe Sevigny. Čtveřice spřízněných lidí řeší u večeře příšernou situaci, jedno z jejich dětí spáchalo otřesný zločin, který ještě nebyl odhalený policií. Navíc při konverzaci vyplouvá, že už v dětství se jim něco příšerného stalo.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Obrovské pozornosti se tu těší francouzský snímek DjangoRedem Katebem a Cecile De France. Film se odehrává během německé okupace Francie v roce 1943. Django Reinhardt okouzluje Pařížany cikánskými swingovými rytmy a je si jistý, že ho popularita zachrání před internací v koncentráku. Jenže to se šeredně zmýlí, takže když se na Djanga zaměří gestapo, půjde mu o život.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

lost city of z

Výběr filmů dnes ukončíme velkofilmem The Lost City of Z s Charlie Hunmanem, Robertem Pattinsonem a Siennou Miller. Příběh se odehrává ve dvacátých letech minulého století v bolivijské džungli, kde nepříliš významný Pecy Fawsett navzdory názorům ostatních tvrdí, že objevil ztracenou civilizaci.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

V nedělním retru si ještě připomenem jeden z kultovních filmů, který zvítězil na Berlinale v minulosti!

Přidat komentář

TOPlist