Report z Berlinale – Výsledky 67. ročníku

Zlatého medvěda za nejlepší film na 67. ročníku festivalu Berlinale získal maďarský snímek O těle a duši režisérky Ildikó Enyedi. O cenách rozhodovala jako vždy mezinárodní porota s předsedajícím legendárním nizozemským režiséremPaulem Verhoevenem.

berlinale - winner_2017

Zlatý medvěd – nejlepší film – On Body and Soul

O těle a duši vypráví o dvou zaměstnancích jatek v Budapešti a zachycuje překvapivý zrod lidských citů v kulisách smrti zvířat. Maďarsko tak pokračuje v trendu opanování prestižních cen a festivalů po úspěších na Oskarech s dramatem Saulův syn, vítězství ve Varech a pokračuje v budování pověsti filmařsky zalíbené zemi.

Stříbrný medvěd – nejlepší režie

Cenu za nejlepší režii si odváží věhlasný filmař z Finska Aki Kaurismäki za film Druhá strana naděje, který vypráví o sbližování syrského uprchlíka a majitele restaurace v Helsinkách.

Stříbrný medvěd – nejlepší herečka

Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku získala čtyřiatřicetiletá Kim Min-hi z Jižní Koreje za svůj výkon ve filmu On the Beach at Night Alone.

Stříbrný medvěd – nejlepší herec

Nejlepším hercem festival Berlinale vyhlásil padesátiletého Rakušana Georga Friedricha za roli ve snímku Helle Nächte (Jasné noci).

Stříbrný medvěd – nejlepší scénář

Stříbrného medvěda za nejlepší scénář získali Sebastián Lelio a Gonzalo Maza za film Una mujer fantástica (Fantastická žena).

Cena Alfreda Bauera

Polsko-česko-německý film polské režisérky Agnieszky Holland s názvem Přes kosti mrtvých získal na festivalu cenu Alfreda Bauera pro snímek, jenž otevírá nové perspektivy ve filmovém umění. Více zde.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Velká cena poroty

Velkou cenu poroty, která má prestiž druhého místa získal snímek Félicité, jenž natočil režisér Alain Gomis ze Senegalu.

Křišťálový medvěd v sekci GenerationKplus

Nikoli hlavní porota, ale ta dětská ve své sekci, udělila Křišťálového medvěda pro nejlepší film v soutěžní sekci Generation Kplus slovensko-česko-maďarskému snímku Pátá loď. „Vybrali jsme film, který je kreativní a autentický. Je o dvou dětech, které stvořily svůj vlastní malý svět a pravidla. Příběh filmu je podle nás velmi dojemný a také herci byli velmi uvěřitelní,“ odůvodnila své rozhodnutí porota. Pátá loď režisérky Ivety Grófové měl na Berlinale svou světovou premiéru a v českých kinech ho uvede distribuční společnost Cinemart 6. dubna.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    AKTUALIZOVÁNO: Právě jsme se dozvěděli, že vítězný film z Berlinale byl aktuálně zakoupen do české distribuce společností Film Europe.

Přidat komentář

TOPlist