Ghost in the Shell (2017)

G

USA, režie: Rupert Sanders, scénář: Jamie Moss, William Wheeler, Ehren Kruger, hudba: Lorne Balfe, Clint Mansel, kamera: Jess Hall, střih: Billy Rich, Neil Smith, hrají: Scarlett Johansson, Pilou Asbaek, Juliette Binoche, Takeši Kitano, Michael Pitt

 

107 minut, barevný, 1.85:1, ARRI Alexa 65 – lenses 65, 4K, barevný

 

Film:

Major (Scarlett Johansson), velitelka Sekce 9, speciální policejní jednotky, bojuje proti těm nejhorším kyberzločinům. Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je svět závislý na moderních technologiích, když se každý večer ožíráte pod obraz, tak šup a vyměníte si játra, trápí vás paradentóza, není problém. Nechte si vyměnit celou čelist za kovovou. Oslepnete? Není problém, prostě si necháte vyměnit oči.

Major je hi-tech produktem, dokonale vyváženou kombinací robota a člověka a velkou nadějí společnosti Hanka Robotics. Její jedinou připomínkou bývalého života je její lidský mozek, který je obalen nesmírně vyspělou robotickou schránkou. Její současný úkol je dopadnout nebezpečného zločince, jehož cílem je zničení právě společnosti Hanka Robotics.

G

Major se však nepotýká pouze se zlem, ale také s vlastními pochybnostmi, když ji začíná zrazovat jediná nedokonalá část jejího jinak dokonalého těla – mozek. Čím dál častěji se jí v hlavě vynořují nesrozumitelné vjemy, které se zpočátku snaží potlačovat, ale posléze podněcují její zvědavost a přirozenou touhu přicházet záhadám na kloub. Tyto vjemy by mohly být otisky její předchozí existence, mohly by být klíčem ke vzpomínkám na její lidské Já, mohly by být klíčem k otevření její osobní Pandořiny skříňky, po němž se už na svět nebude dívat stejnýma očima. Protože všechno je jinak…

G

V roce 1995 se v kinech promítal japonsko-britský snímek Ghost in the Shell, nejúspěšnější anime všech dob. Jeho děj je velmi podobný s dnešním snímkem, pouze s tím rozdílem, že mezitím celosvětové publikum seznalo trilogii Matrix, která si jako jeden ze vzorů vzala právě původní Ghost in the Shell. Filmaři tak stáli před klíčovou výzvou. Jak adaptovat kultovní film, který bude zároveň srovnáván s jedním z nejzásadnějších filmů posledních dvaceti let Matrixem.

G

Režisér Rupert Sanders je zajímavý filmař a za tím si stojím i po zhlédnutí tohoto filmu. Pokud odmyslíme bulvární kauzu kolem jeho provalené nevěry s hlavní hvězdou svého debutu Sněhurka a lovec Kristen Stewart, která ho stála manželství a vyvrcholila velmi bizarně, když Kristen Stewart dala přednost ženám. Sanders rozhodně prokázal, že kouzlo filmové režie ovládá a právě snímkem Ghost in the Shell se zařadí do elitní mapy současných vypravěčů drahých spektáklů.

Pro svůj druhý drahý snímek angažoval Scarlett Johansson (Ave, Caesar, Dívka s perlouMatch Point – Hra osudu, Zaříkávač koní, Vicky Christina BarcelonaDokonalý trik, Ona), která v thrilleru Lucy a comicsových Avengers dokázala, že je akční star první velikosti, protože oba filmy patřily k největším hitům roku, v případě Avengers dokonce všech dob.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist