Glosa II: Masaryk a Český lev

Vzhledem k vyrojení se názorové přestřelky mezi českými filmaři se situace kolem udílení cen Český lev velmi pěkně přiostřuje a získává osobní rovinu.

vosi_hnizdo

O kauze Českých lvů, která svou trapností už smetla obálkový průšvih na Oskarech jsme psali již v této první glose, jež vyšla i na blog.idnes.cz, kde byla vybrána adminy dokonce na titulní stranu idnesu. Na rozdíl od přátelského vypořádání se mezi režiséry Damienem Chazellem a Barrym Jenkinsem, kteří společně dokonce účinkovali ve speciálu pro magazín Variety by si však někteří čeští filmaři dali nejraději přes ústa, a to s typicky českým ublíženeckým pokřikem o „ojebávání“.

Věc se má tedy tak. Producent Pavel Strnad, který se dobrovolně pasoval do pozice ochránce českého filmu a loni mocně účinkoval na dvtv.cz proti nešvaru jménem grantová podpora pro snímek Lída Baarová. Letos v ostré kritice pokračuje. Na svém facebooku zveřejnil status psaný viditelně v afektu, už kvůli hovorové formulaci, kterou se obvykle na veřejnosti neprezentuje (ano, veřejně sdílený status na facebooku není soukromý prostor uživatele), kterým tak doplnil citaci Jiřího Bartošky pro idnes.cz – klikněte sem.

zdroj: kinobox.cz

Pavel Strnad však argumentuje nepřesvědčivě a urážlivě vůči Rudolfu Biermanovi. Dopouští se navíc demagogie, kdy dává do souvislostí pravidlo hraní filmu v kinech týden nebo dva, které se mělo dostat do pravidel v souvislosti s dokumentární tvorbou. To samozřejmě není pravda.

Po delší době se o slovo přihlásil také duchovní otec celého projektu Český lev Petr Vachler, který se dostal do sporu s ČFTA. Ten přišel s vlastním náhledem na celou kauzu, která je nesmírně zajímavá, má hlavu a patu a k přečtení je na tomto odkazu v rámci jeho internetového projektu kinobox.cz.

Ke kauze se také na začátku rozhovoru pro dvtv.cz vyjádřil velmi rozumně Akademik a herec Miroslav Táborský.

Pokud se tedy budou měnit pravidla ceny na základě facebookových výkřiků a mediální bubliny a nikoli objektivních faktů, pak si myslím, že bude značka Český lev na odpis. A ještě dvě podstatné připomínky, ceremoniálu by jistě prospělo kdyby moderátor hovořil česky, kombinace slov ,,český leu“ mi docela vadí a jsem si jist, že v tom nejsem sám a kdyby cena znovu získala podobu Českého lva.

PS:

A zde je čerstvé vyjádření prezidenta Akademie Iva Mathé, které trošku připomíná pověstné rčení jeden o voze, druhý o koze aneb rozhovor o ničem. Pan Mathé každopádně nepřipomněl skutečnost, že se to už jednou v dějinách udílení cen stalo a nikdo pravidla neměnil, tudíž jeho projev nedává příliš smysl.

Přidat komentář

TOPlist