Kong: Ostrov lebek (2017)

kong_2

Kong: Skull Island, režie: Jordan Vogt-Roberts, scénář: Dan Gilroy, Max Borenstein, derek Connoly, John Gatins, hudba: Henry Jackman, kamera: Larry Fong, střih: Richard Pearson, hrají: Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson, Brie Larson, John C. Reilly, John Goodman, Corey Hawkins, John Ortiz, Tian Jing, Toby Kebbell

 

120 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

 

Film:

 

Skončila válka ve Vietnamu a američtí vojáci se stahují z bojů. Nedaleko míst válečné vřavy se však chce vypravit duo nesourodých vědců Bill Randa (John Goodman), který se domnívá že objevil tajuplný ostrov ukrývající možné bohatství, monstra nebo lék na rakovinu a Houston Brooks (Corey Hawkins) vědec s teorií, že na světě existují rozsáhlé podzemní prostory, kde by mohli přežívat bájní tvorové. Oba neprovází žádná solidní vědecká reputace, ale Randa přemluví ministra, aby jejich expedici podpořil a dokonce s nimi vyslal vojenský doprovod v čele s drsným vojákem Packardem (Samuel L. Jackson)

 

Randa s Brooksem chtějí k expedici kromě vojáků ještě dobrého stopaře, takže si najmou britského drsňáka z legendárních jednotek SAS Jamese Conrada (Tom Hiddleston) a ambiciózní proti-válečnou fotografku Mason Weaver (Brie Larson), kterou na lod ani nechtějí pustit, protože si zřejmě mysleli, že je to fousatý chlápek.

kong_3

Expozice utíká svižným tempem a za doprovodu řízné rockové hudby se vrtulníky s expedicí vydávají skrz mlhovinu křižovanou blesky k tajemnému ostrovu, který není v mapách. Jenže ouva. Po vzoru Apocalypse Now a vůně napalmu rozpoutají na ostrově ohnivé peklo, což si rozhodně nechce nechat líbit mohutný opičák Kong, který si to jde s vetřelci vyřídit. Začíná lítý boj mezi vojáky expedice s opičákem a po ztroskotání vrtulníků přijde také poměrně zásadní zjištění. Kong není jejich jediný problém, tady totiž žije zatraceně velké množství obrovských potvor. Jejich cesta za poznáním se mění v boj o přežití a útěk z prapůvodního Ráje, ve kterém není pro člověka místo.

Je pravidlem, že téměř každý rok vtrhne do kin film s nějakým přerostlým opičákem. Znovuzrozená Planeta opic se v letech 2011 a 2014 stala diváckým megahitem, loni se v kinech proháněli opičáci s Tarzanem a letos se na plátna vrátil legendární Kong. Přiznám se, že toho opičáka mám už od dětství moc rád a jsem rád za tento film, zejména z toho důvodu, že se mi nikdy nelíbil původní příběh o tom, jak chtějí Konga odvést do cirkusu a linka o opičí lásce k nějaké plavovlasé krásce mě vždycky hrozně štvala. Scenáristé otočili kormidlem a natočili akční monstr horror s prvky komedie a tím si mě naprosto získali na svou stranu. Takhle měl totiž Kong podle mě vypadat vždycky.

kong_4

   King Kong se na plátně objevil už několikrát a téměř vždy s velkým úspěchem. V roce 1933 dokonce přepsal dějiny žánru, ale zřejmě nejznámější je verze Johna Guillermina ze sedmdesátých let s Jeffem Bridgesem a začínající Jessicou Lange. King Kong z roku 2005 od Petera Jacksona byl také celkem respektuhodný spektákl, ale přestože všechny filmy mají své klady a minusy, často dané dobou svého vzniku, všechny spojuje určitá specifická melancholie a často dojemné momenty, které u otrlejších diváků vyvolávají smích.

Tentokrát ovšem filmaři zvolili zcela nový přístup. Vydali se natáčet do Vietnamu, který jim vyšel maximálně vstříc a dostali úchvatné scenérie, jež se vymykají obvyklému Novému Zélandu, kde se poslední dobou tento druh filmů točí především. Ve Vietnamu Hollywood dosud prakticky nenatáčel, většina filmů z války ve Vietnamu se točila buď na Filipínách nebo v Texasu.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. kirsha napsal:

    přesně tak :)

Přidat komentář

TOPlist