Logan: Wolverine (2017)

logan_1

USA, Logan, režie: James Mangold, scénář: Michael Green, Scott Frank, James Mangold, kamera: John Mathieson, hudba: Marco Beltrami, hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Richard E. Grant, Boyd Holbrook, Dafne Keen, Doris Morgado, Stephen Merchant

 

137 minut, barevný, 2.35:1, ARRI Alexa

 

Film:

 

Logan, kterého samozřejmě všichni známe jako Wolverine (Hugh Jackman – Dokonalý trik,  série X-MenBídníci) dobrovolně stárne. Nemusel by, ale čeho je moc, toho je prostě příliš. Jeho schopnost uzdravování výrazně klesá, nepoužívá žádné podpůrné léky, které by mu mohly pomoci, protože je po nich rakovina a při životě ho drží jediný člověk, na kterém mu záleží. Tím je Charles Xavier (Patrick Stewart – série X-Men), jediný člověk, který se na něj nikdy nevykašlal, a kterému Logan vděčí za mnohé. Jenže Xavier je vážně nemocný, mozek mu sžírá nebezpečný Alzheimer a ASL a občas trpí nebezpečnými záchvaty, kterými ohrožuje své okolí. Logan ho ukrývá v prázdné vodní nádrži na americko-mexické hranici, kam mu pravidelně vozí jeho potřebnou dávku léků.

Jejich utajení, když Logana kontaktuje vyděšená zdravotní sestra se svou dcerou Laurou (Dafne Keen), dívkou, která má něco, po čem baží parta pěkně ostrých týpků v čele s chlápkem, který je schopný čehokoli a šíleným doktorem nápadně připomínajícím Dr. Mengeleho.

logan_2

Hugh Jackman o posledním Wolverinovi řekl: „Myslím, že tento film je mnohem opravdovější a mnohem lidštější než cokoliv, co jsme v sérii X-Men dosud udělali a možná i než v mnoha dalších komiksových filmech. Připadá mi, že Wolverine může být jednou z nejtemnějších a nejsložitějších postav v komiksovém universu.“ Připomeňte si také tento článek POD POVRCHEM.

 

Sérii X-Men drží pevně v opratích studio Fox, a to k velké nelibosti Marvelu. První díl comicsové ságy se totiž objevil celých 8 let před Iron-manem a vytvořením tzv. MCU. Právníci od Foxů navíc drží filmová práva na Wolverinea a mají právo veta. Je nesmírně příjemné, že kolem série X-Men se povětšinou drží opravdoví filmaři, kteří navíc comicsovému světu příliš nehoví. Prvního Wolverinea natočil vítěz Berlinale Gavin Hood, dvojku oscarový tvůrce Walk The Line James Mangold, který se vrhl i na trojku a natočil něco, co ve mně vyvolává na jednu stranu nadšení, ale na druhou stranu i rozpaky.

logan_3

Logan se točil v horkém létě 2016 v New Orleans a v Novém Mexiku. Výtvarník veterán, Francois Auduoy, který také vedl tým designerů na Wolverinovi, měl za úkol vytvářet přesvědčivé prostředí se zajímavými strukturami a nabídnout něco ve stylu road movie.

 

“Chtěli jsme vytvořit dojem, že ve filmu zažijeme dlouhou cestu,” vysvětluje Auduoy. “Od samého začátku chtěl Jim ve filmu využít mnoha různých stylů do filmu – od vyprahlé pouště v El Pasu a Mexiku přes New Mexico, Texas, Oklahomu po Kansas a nahoru přes Národní park Badlands v Jižní Dakotě. Skutečným úkolem bylo pokusit se přijít na to, jak vytvořit tento dojem pouze ve dvou státech a s hrstkou míst.”

Pages: 1 2 3

1 komentář

  1. aaa napsal:

    Je to naprostá snůška hollywoodských klišé, vyhozené peníze v kině

Přidat komentář

TOPlist