Marlene Dietrichová: Soumrak anděla (2012)

marlene-dietrich_twilight

Twilight of an Angel, Francie

 

52 minut, barevný a černobílý, 16:9, HD, distribuce v ČR – Česká televize, na DVD Amazon

 

Film:

 

Posledních patnáct let žila legenda stříbrného plátna skryta před zraky fanoušků, obdivovatelů i někdejších partnerů, obklopena jen hrstkou nejvěrnějších. My tuto epizodu známe z pamětí její dcery a objektivně byla hodně nadsazená. Z poněkud věrnější a věcnější vzpomínkou přichází francouzští dokumentaristé, kterým se podařilo spolupracovat s rodinou legendární filmové divy i s dalšími dosud neznámými aktéry, kteří tak odhalují bílá místa v životě největší filmové ikony všech dob.

Shanghai Express

V dokumentu Soumrak anděla na Marlene Dietrich  (Norimberský proces, Dotek zla, Svědek obžaloby, Modrý anděl,Šanghajský expres) vzpomíná totiž jak její dcera a vnuk, tak její pařížský soused Louis Bozon, který o umělkyni pečoval až do její smrti.

Když Marlene Dietrich 6. května 1992 zemřela byla posledních 15 let svého života mimo vír dění. Obývala pařížský byt a většinou nevstávala ani z postele, ostatně byla to právě nepříjemná zlomenina, jež jí ukončila pěveckou kariéru a zejména její pěvecká světová turné.

modry_andel_2

Marlene Dietrich se netoužila přestěhovat do Švýcarska za svou dcerou Marií Rivou, ale často si volaly. Kromě příbuzných a dobrovolných pečovatelů nikoho nepřijímala, dokonce nechtěla vidět ani velkou lásku svého života – Jeana Gabina (Svatý rok). V dokumentu je zajímavý moment, kdy padne, že jí jednoho dne vyhledal Gabinův potomek s dary, které mu Marlene koupila během své největší slávy.

Film samozřejmě zmíní i slavný dokument Maximiliana Schella z roku 1984, na který Marlene přistoupila pouze že jí nesmí být vidět do tváře. Ve filmu je pouze jeden jediný záběr, na který nakonec dala svolení za tučnou finanční prémii, protože nutně potřebovala peníze. Právě tento jediný záběr je dodnes velkým problémem při uvádění dokumentu v distribuci, protože rodina ten film cíleně blokuje, aby slavnou divu nikdo neviděl v její pozdní fázi. Až do konce si totiž přála, aby si ji lidé pamatovali jako dokonalou bytost. A to se také podařilo. Zemřela 6. května 1992, a to v úctyhodném věku devadesáti let ve svém pařížském bytě, v předvečer MFF v Cannes věnovaný její kariéře. V době, kdy se rozezněly zvony po celé Francii byla její tvář v dobách největší slávy na všech sloupech po celé zemi a ve všech světových magazínech. Legendární Marlene Dietrich zkrátka i zemřít uměla s grácií. Později bylo její tělo převezeno do rodného Berlína, kde byla pochována vedle své matky

Pokud máte rádi filmovou historii, tento zajímavý dokument plný dosud neznámých skutečností a dosud nepublikovaných záběrů si určitě nenechte ujít.

Přidat komentář

TOPlist