Navždy náš: Marcello Mastroianni

Hrál ve 150 filmech a pokaždé byl jiný, ať už jako bulvární fotograf, vyhořelý režisér, svůdce žen, šupák, kněz, svůdce, slaboch, vždy byl ale jedinečný a okouzlující.

sladky_zivot_4

,,Herectví je povoláním prolhaných lhářů, jež umožňuje zůstat celý život dítětem.“

-         Marcello Mastroianni –

 

Marcello Mastroianni je bezesporu světoznámá hvězda a je zajímavé, že nikdy ani na chvíli nekoketoval s angličtinou, své role odehrával bezpečně v rodné italštině nebo francouzštině. Poprvé stál před kamerou v roce 1938 a naposledy v roce 1995.

 

Narodil se v rodině truhláře jako Vincenzo Domenico Mastroianni 28. září 1924 ve Fontana Liri v provincii Caserta. Pak se rodina přemístila do Turína a jako devítiletý už začal bydlet ve věčném městě – Římě.

 

Vystudoval stavební průmyslovku a pak se zapsal na fakultu ekonomických a obchodních věd, kde se zapsal i do univerzitního divadelního souboru a tam vystupoval s Giulettou Masinou, shodou okolností manželkou Federica Felliniho. Pak nastoupil do zaměstnání jako accountant do britské distribuční firmy, ale pro časté absence dostal vyhazov. Zvedl tedy telefon a Giuletta Masina mu zařídila jeho první profesionální angažmá. Na divadle začal sbírat zkušenosti v rolích od Tenesseho Williamse, Carla Goldoniho, A.P.Čechova, Shakespeara a mimochodem většinu her ztvárnil pod vedením Lucchina Viscontiho. Tak tomu se říká mít v životě štěstí.

 

Mastroianni celkem pochopitelně začal v milostných rolích, plynule přešel do postav v neorealistických filmech, které byly v Itálii mainstreamem. Jako herec zazářil až v 33 letech v adaptaci Dostojevského Bílých nocí režiséra Viscontiho. Film se jmenoval Natálie. Marcello Mastroianni tak konečně ztvárnil roli, jež byla přesvědčivá nejen pro publikum, tak hlavně pro něj, protože si začal věřit. A když si začal věřit on, začali mu věřit i jiní.

Federico Fellini dopsal scénář Sladkého života a hledal ideálního představitele pro bulvárního novináře a paparazziho, a to podotýkám v době, kdy ještě nikdo ani nevěděl, že se tato „profese“ pojmenuje paparazzi a byla to právě jeho manželka, která mu navrhla svého kamaráda Marcella. Mezi oběma muži vzniklo přátelství a Mastroianni se tak mohl stát dospělým alter egem legendárního tvůrce. Společně pak natočili kromě Sladkého života, 8 a ½, Město žen, drobné epizodní role ztvárnil i ve fresce Roma a zejména v kabaretním Ginger a Fred a nakonec v Interview.

Fellini o Marcello Mastroiannim řekl:,,Je pro mne víc než jen hercem: je přítelem. Jeho přínos pro mne není jen v jeho dokonalé profesionalitě, ale i v tom, že se do mých rukou vkládá s naprostou důvěrou. Jen díky tomu jsme se spolu mohli pustit do tak zajímavých experimentů.“

noc

Fellini se stal po Sladkém životě hvězdou první velikosti a do pošty mu začaly chodit nabídky na role svůdců a cynických intelektuálů z vyšších kruhů. Přijal roli v dramatu Noc Michelangela Antonioniho, ale s tímto dalším italským mistrem si naopak vůbec nesedl, přestože jeho role v Noci patří k vrcholům jeho kinematografie.

 

Marcello Mastroianni byl po tolika letech velmi bohatý, nesmírně populární, ale nechtěl sklouznout do komerčních vod. Jako atraktivní muž však často končil v postelích atraktivních kolegyň, což mu často velmi komplikovalo život. Při četbě pamětí některých slavných amerických hereček se člověk velmi často setkal se skutečností, že je v Římě vyhledal nejslavnější italský herec a pak spolu strávili příjemnou večeři, která se obvykle protáhla na diskrétní víkend a zážitek na celý život. Výjimkou pak tvoří dlouholetý nemanželský vztah s nádhernou Catherine Deneuve, se kterou měli dceru Chiaru.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist