Navždy náš: Marcello Mastroianni

rozvod_po-italsku_1

Pro Mastroianniho tak bylo jistě příznačné přijmout roli Krásného Antonia, tedy krásného mladíka trpícího impotencí a diváky naprosto očaroval v amorální černé komedii Rozvod po italsku, kde hraje sicilského šlechtice, který manželku dožene k nevěřě a pak jí spravedlivě oddělá. Nedovedu si představit žádného jiného herce, který by dokázal zahrát takovou roli a přitom stále mít divácké sympatie, včetně divaček samozřejmě. Byla z toho jeho první nominace na Oskara.

 

Na plátně si ho však diváci zamilovali ve dvojici se Sophií Loren a nutno dodat, že jejich partnerství je nabito takovou chemií, že je radost se dívat i po čtyřech desítkách let. Diváky zaujaly v povídkových komediích Vittoria De Sicy Včera, dnes a zítra a v kultovní komedii Manželství po italsku.  Jako herecký pár se staly prototypem divácky úspěšných komedií, které zaujmou široké publikum a nikdy nesklouznou k laciné stupiditě, kterou v Čechách bohužel neumíme nikdy vybalancovat, buď jsme příliš vážní a nebo příliš lidoví.

Svou úchylnost a zvrhlost naplno popustil ve službách provokatéra Marca Ferreriho, kde hrál v extrémně úchylné a přitom zábavné parodii na konzumní způsob života Velká žranice, sadomasochistický intelektuál, který na opuštěném ostrově dělá psíka zvrhlé francouzské aristokratce ve filmové povídce Líza nebo jako zkažený generál Custer v parodii Nedotýkej se bílé ženy.

 

Marcello Mastroianni se také několikrát spojil s vynikajícím režisérem Ettorem Scolou, se kterým natočili také několik zajímavých filmů, jako třeba snímek Terasa.

prizraky_lasky_3

V osmdesátých letech začal role přísněji selektovat a se slovy, že ve stáří už je třeba přece jen trochu důstojnosti bere role mnohem více konzervativnější. Zazáří v horroru Přízrak lásky, ale také v melodramatu ruského mogula Nikity Michalkova Oči černé, za kterou získá již třetí oskarovou nominaci.

 

V roce 1988 převezme Felixe, cenu jež se dnes nazývá Evropská filmová cena, za celoživotní přínos kinematografii. Tehdy mistr pronesl:,,Lidi v krizových okamžicích většinou zapomínají, že žít se musí pořád dál. A mnoho mých postav je právě o překonání toho výstředního okamžiku a návratu do normálního života.“

 

Dech Marcella Mastroianniho se zastavil 19. prosince 1996 po zhoubné rakovině slinivky břišní, ale díky magickému filmu v našich srdcích přetrvá. Marcello Mastroianni je totiž věčný.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist