Neznámý Alain Delon (2015)

Alain Delon

Francie, Alain Delon, A Unique Portrait, režie: Philippe Kohly

 

52 minut, barevný

 

Film:

 

Loni jsme mohli v českých kinech a následně na televizních obrazovkách spatřit výtečný celovečerní dokument Belmondo, který natočil jeho syn. Diváky milovaný herec, důvěrně nazývaný Bebel nikdy žádný snímek o sobě neautorizoval a nakonec na svůj medailon přikývl pouze pod podmínkou, že se na něm bude podílet jeho syn. Výsledek dopadl velmi zdárně a přečíst si o něm můžete zde.

 

Alainem Delonem (Bazén, Tři muži na zabití) je situace obdobná. Rozdíl je v tom, že Alain Delon zásadně odmítá všechny memoárové spisovatele, natož aby se otevřel před filmovým štábem. Snímek Neznámý Alain Delon tedy vznikl bez účasti Alaina Delona. To ovšem neznamená, že ho v dokumentu neuvidíte. Ba, naopak. Philippe Kohly si dal tu neskutečnou práci a sestavil z rozhovorů a audiovizuálních materiálů z minulosti portrét mimořádné osobnosti francouzské, ale nebál bych se říct i světové kinematografie.

Alain Delon

Přiznám se, že mám Alaina Delona ve velké oblibě. Z jeho 87 filmů jsem jich určitě dost podstatnou část viděl. Četl jsem dvojí neautorizované memoáry, jedny byly napsané kolegou z NDR, který na Delona nahlížel zvláštním socialisticky-bulvárním pohledem, ale četl jsem také memoáry sepsané francouzským investigativním žurnalistou, který sice sledoval i jeho filmovou kariéru, ale spíš ho zajímaly jeho kriminální kauzy, zejména pak jeho úloha v procesu jeho zavražděného bodyguarda, kde dokonce figuroval i mezi podezřelými a rozkryl řadu mýtů a legend.

 

Přečetl jsem ovšem také memoáry herečky Romy Schneider (Přízrak lásky, Svědek, tedy jeho dlouholeté kolegyně, partnerky a kamarádky, stejně jako memoáry Jeana Gabina, napsané Gabinovou dcerou, která na rozdíl ode všech výše jmenovaných mohla nabídnout pohled na skutečného Delona, nikoli na toho „übermensch“ z velkého světa. Obě dámy měly na Delona trochu odlišný pohled, který ovšem osvětlil řadu Delonových postojů a názorů.

bazen_2

Tento dokument distribuovaný Arte a uvedený na obrazovce České televize chronologicky popisuje Delonův život od jeho dětství, připomene místa, kde vyrostl, jeho vzdělání, pokud to nevíte je vyučený řezník, jeho angažmá v armádě, kdy ještě jako náctiletý narukoval do Indočíny, jeho ranou dospělost strávenou u pařížských paniček, které ho vydržovaly až po jeho první role. Velmi zajímavé je jak získal svou první slavnou roli přes manželku Reného Clementa.

 

Film sleduje Delonovu filmovou kariéru, její vrcholy a pády a připomene i kriminální kauzy, ale pokud o nich dosud moc nevíte, příliš se toho o nich nedozvíte, ale je dost možné, že vás tento tento snímek zapálí pro hledání dalších informací.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Tento střihový medailon není typicky oslavný dokument, které se natáčí u nás, dotkne se nejen Delonových vrcholů, ale i citlivých míst a veškeré závěry, které z filmu padnou někdy v minulosti Alain Delon skutečně řekl. Nikdy se nedozvíme, co o svém životě a kariéře říká Alain Delon dnes, ale tato forma připomínky skutečné legendy kinematografie se povedla.

DOKUMENT K PŘEHRÁNÍ NA WEBU ČT

PS: Existuje ještě 92 minutová verze dokumentu, která je minimálně k mání na německém trhu, ale její práva jsem nikde ani neviděl pro český trh v nabídce.

Přidat komentář

TOPlist