POD POVRCHEM: Logan Wolverine

Málokdy se stane, aby nějaký comicsový film provázaly standing ovation. Inu, stalo se. Publikum na Berlinale film ocenilo několikaminutovým aplausem, tedy věcí na artovém festivalu krajně nebývalou.

logan_1

Píše se rok 2029. Mutanti jsou pryč – nebo téměř pryč. Osamělý, sklíčený Logan (Hugh Jackman) propíjí dny ve skrýši na vzdáleném konci mexické hranice a vydělává drobné jako nájemný řidič. Jeho společníky v exilu jsou vyhnanec Caliban a churavý profesor X, jehož výjimečná mysl je sžírána zhoršujícími se záchvaty. Ale Loganovy pokusy skrýt se před světem a jeho dědictvím náhle skončí, když se objeví záhadná žena s naléhavou žádostí, aby Logan doprovodil jednu výjimečnou dívku do bezpečí. Avšak brzy musí vytasit své drápy, když je nucen postavit se temným silám a ničemovi ze své vlastní minulosti. Během mise na život a na smrt se časem unavený válečník vydává na dlouhou cestu k naplnění svého osudu.

 

Režisér James Mangold říká: “Hugh i já jsme oba byli nerozhodní, jestli máme udělat další ze série. Pokud jsme do toho měli jít, pak jsem chtěl film směřovat tak, aby mě to zajímalo, na nějaké intimní a prapůvodní místo – příběh založený na hrdinovi, kde bychom zkoumali strachy a slabosti těchto hrdinů větších než život, ve filmu, který by je zlidštil.”

logan_2

Logan se točil v horkém létě 2016 v New Orleans a v Novém Mexiku. Výtvarník veterán, Francois Auduoy, který také vedl tým designerů na Wolverinovi, měl za úkol vytvářet přesvědčivé prostředí se zajímavými strukturami a nabídnout něco ve stylu road movie.

 

“Chtěli jsme vytvořit dojem, že ve filmu zažijeme dlouhou cestu,” vysvětluje Auduoy. “Od samého začátku chtěl Jim ve filmu využít mnoha různých stylů do filmu – od vyprahlé pouště v El Pasu a Mexiku přes New Mexico, Texas, Oklahomu po Kansas a nahoru přes Národní park Badlands v Jižní Dakotě. Skutečným úkolem bylo pokusit se přijít na to, jak vytvořit tento dojem pouze ve dvou státech a s hrstkou míst.”

logan_3

Auduoy a jeho tým využili pozemků v NASA Michoud Assembly Facility a postavili zde masivní dekorace včetně huti a hotelu s kasinem v Oklahoma City. V některých případech poznámky herců pomohly během návrhů a stavby některých dekorací. Názorným příkladem by byly podněty Stephena Merchanta o Calibanově domácím životě a byly zapracovány do návrhu huti.

 

Kameraman John Mathieson dodává: “Dekorace, které Francois navrhl, působí reálně a drsně a špinavě. Prostředí tavírny má být staré, opotřebované a opuštěné. A vzhledem k tomu, že jsme tam pracovali celé dny, když jsme se pak v noci vraceli domů, cítili jsme se opravdu špinavě, umazaně. Tak opravdově dekorace působily. Jeho návrhy nejsou symetrické nebo hezké.”

logan_5

Samozřejmě, že když točíte road movie, auta hrají velmi důležitou roli. Čili i Loganova limuzína byla naprosto zásadní a byla navržena po vzoru Chryslera 300. Tento vůz je jediným zdrojem Loganova příjmu, jeho prostředkem, jak se dostat a postarat o Charlese a stejně tak klíč k útěku mutantů. “Stal se postavou sám o sobě,” vysvětluje Audouy.

 

Nick Pugh, technolog Loganova vozu, se přidá: “Bylo složité navrhnout vůz, který měl existovat v budoucnosti a měl být jen asi deset let starý. K dispozici měli tři limuzíny, dvě z nich hotové a pak jednu pro kaskadérské scény, která měla stejný vzhled, ale ve skutečnosti to bylo Baja, závodní auto s 16-palcovým odpružením, protože musela být schopná dělat skoky, projet příkopy a řítit se pouští rychlostí kolem 50ti mil za hodinu.”

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist