Rebel bez příčiny (1955)

rebel_bez_priciny_1

USA, Rebel without a Cause, režie: Nicholas Ray, scénář: Nicholas Ray, Irving Shulman, Stewart Stern, hudba: Leonard Rosenman, hrají: James Dean, Nathalie Wood, Sal Mineo, Jim Backus, Ann Doran, Corey Allen

 

111 minut, 2.55:1, 35 mm, barevný (TECHNICOLOR)

 

nominace na Oskara – nejlepší scénář, herec ve vedlejší roli (Sal Mineo), herečka ve vedlejší roli (Nathalie Wood)

 

Film:

Jim Stark (James Dean) je uvnitř naprosto zoufalý. Absolutně nechápe své rodiče, nechápe konvence, nerozumí učitelům, nevnímá hranice zákona a nepobírá většinu svých kamarádů. Je to idealista a outsider. Každou chvíli se dostává do nějakého maléru, který však vyplývá z nedostatku dobrodružství a nudy. Společně s půvabnou Judy (Nathalie Wood) a Platem (Sal Mineo) se Jim pokouší založit si svou novou vlastní alternativní rodinu, která žije v opuštěném pohádkovém domě nad Los Angeles.

rebel_bez_priciny_2

Pokud jste letos viděli muzikál La La Land, tak si možná vybavíte občasné flashbacky do jednoho retro snímku, kterým je právě Rebel bez příčiny. Film po hříchu nedoceněný, stejně jako jeho režisér, kterému svůj hold vzdaly kromě Damiena Chazella takoví filmaři jako Wim Wenders nebo Jim Jarmusch.

 

V roce 1944 koupilo studio Warner Brothers psychologický tlustopis Dr. Roberta Lindnera, ve kterém pomocí hypnózy nahlížel do hlavy mladistvým delikventům. Studio plánovalo z filmu nový titul pro Marlona Branda, ale ten se postupně vydával jinou cestou. U projektu se však časem objevil režisér Nicholas Ray, který se o případy mladých delikventů eminentně zajímal. Obcházel studia s nabídkou na film Blind Run, film s ústřední zápletkou postavené na děsivé hře řízení auta v plné rychlosti se zavázanýma očima. Scenárista Stewart Stern jeho ideu přepsal do finálního draftu.

rebel_bez_priciny_3

 

Čas však nemilosrdně běžel a Ray se stále více zajímal o problematiku mladistvých delikventů, hovořil s policisty, soudci, sociálními kurátory a všelijakými členy mládežnických band. Chodil také k soudu poslouchat skutečné kauzy mladých lidí na šikmé ploše. Pak se rozhodl obsadit do hlavní role svého projektu Jamese Deana, který byl smluvně zavázaný Warner Brothers a společně přišli s definitivní verzí projektu. V Rebelu bez příčiny zůstaly poměrně klíčové momenty z Blind Run, ale do jednotlivých postav se promítly i poznatky ze studie psychologa Lindnera.

 

Jamesi Deanovi se režisérovi podařilo angažovat i přes nesouhlas jejích rodičů Nathalii Wood. Režisér si nebyl jistý, zda zrovna ona je ta problémová femme fatale. Pak ji ovšem spatřil s mladíkem, který měl na tváři čerstvou jizvu od nože a korunu tomu nasadila její účast při autonehodě s tehdy mladým Dennisem Hopperem, při kterém zaslechl vyjádření jejího ošetřujícího lékaře, že je mladistvá delikventka. V ten moment souhlasil s jejím obsazením i on. Měl problémovou krásku.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist